Toplama kampı mağduru Doğu Türkistanlıların İstanbul'daki aile nöbetine ara verildi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
16 Nisan 2021, 18:23
Ömer Cihad Kaya
16 Nisan 2021, 18:23

Çin yönetiminin alıkoyduğu aileleri için mücadele eden Doğu Türkistanlıların İstanbul’daki aile nöbetine 120. gününde ara verildi. Doğu Türkistanlılar, koronavirüs salgını kapsamında vaka sayılarının artması ve Ramazan ayına girilmesi nedeniyle eyleme bir süre ara verileceğini duyurdu. Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde aileleri için mücadele eden Doğu Türkistanlılar, en yakın zamanda nöbete yeniden devam edecekleri mesajını verdi.

Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan toplama kampı mağduru Doğu Türkistanlılar, tam 120. gündür Çin İstanbul Başkonsolosluğu önünde aile nöbeti tutuyor. Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, aile nöbeti adını verdikleri eylemlerde Çin’den aileleri hakkında sağlıklı bilgi talep ediyor ve Doğu Türkistan’da yaşanan soykırımın bitmesini istiyor. Bugün itibariyle, Türkiye’de artan koronavirüs vaka sayısı ve Ramazan ayına girilmesi nedeniyle nöbete ara verildi.

Kamp mağdurları, bugün bir açıklama yaparak, Çin İstanbul Başkonsolosluğunda 120 gündür devam eden eyleme, koronavirüs genelgesi nedeniyle toplu etkinliklerin durdurulması nedeniyle ara verdiklerini, salgın şartları düzeldiği ve izin çıktığı takdirde eyleme yeniden aralıksız devam edeceklerini bildirdi.

Doğu Türkistanlı kamp mağdurları tam 120 gündür aile nöbeti tutuyor

UYGUR TÜRKLERİNİN İSTANBUL’DAKİ AİLE NÖBETİNE ARA VERİLDİ

Doğu Türkistanlı aktivist Medine Nazimi, konuya ilişkin verdiği demeçte, “Aile nöbetimize, devletimizin yayımladığı koronavirüs genelgesine uyarak ara vermek zorunda kaldık. Ayrıca, herkesin sağlığı açısından nöbetimize ara verdik genelge kaldırıldıktan sonra nöbetimize, haklı mücadelemize devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.”

“SALGIN ŞARTLARI DÜZELİNCE YENİDEN AİLE NÖBETİNE DÖNECEĞİZ”

Uygur aktivistlerden Ömer Faruh, Çin yönetiminin, aileleri hakkında sağlıklı bilgi verene kadar aile nöbetine devam edeceklerini die getirerek, “Annem, kardeşlerim Çin’in Toplama kampında bırak oruç tutmayı, Allah’ın adını bile zikredemezken, onları kurtarmadan orucumu kabul Allah’ım demeye yüzüm yok, tek diyeceğim beni onlarla beraber oruç tutmayı istiyorum. Ben ailemi istiyorum ve aileme ulaşana kadar aile nöbeti mücadeleme devam edeceğim. Koronavirüs salgını kapsamında vaka sayıları azaldıktan ve Ramazan ayı geçtikten sonra yeniden Çin Konsolosluğunda olacağız” dedi.

TOPLAMA KAMPI MAĞDURU DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AİLE NÖBETİ

Doğu Türkistanlıların akrabaları hakkında bilgi talep ettikleri eylemlere 13 Ocak 2021 tarihinde ara verildi. Aktivistlerin ısrarlı çabaları sonuç verdi ve İstanbul Valiliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyu konsolosluğa ileteceklerini bildirdi. Doğu Türkistanlıların talepleri, İstanbul Valiliğince karşılık buldu. Çin yönetimine teslim edilmek üzere, Türkiye’deki on binlerce Doğu Türkistanlı dilekçe toplama sürecine başladı. Ankara’da ise 3 Şubat 2021 tarihinde Çin Ankara Büyükelçiliği önünde aile nöbeti mücadelesi başladı. Eylem izinsiz olduğu gerekçesiyle devam edemezken; Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Ankara’da temaslarda bulunarak, Türkiye’de seslerini duyurmaya ve Çin yönetiminden cevap almaya çalıştı. Ankara’daki Çin Büyükelçiliğinde seslerini duyuramayan Doğu Türkistanlılar, tam 120 gündür Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde hak arayışını sürdürüyordu.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.