Tokayev: Kazakistan, sözde Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini tanımayacak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Haziran 2022, 21:59
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Haziran 2022, 21:59

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgede bulunan sözde Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini tanımayacaklarını açıkladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 25. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’na (SPIF) katıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı ana oturumda konuşan Tokayev, ülkesinin üyesi olduğu Avrasya Ekonomik Birliğinin Asya ve Orta Doğu pazarında genişlemesi gerektiğine dikkat çekti. Tokayev, “Dürüst olmak gerekirse faydası olmayan karşı yaptırımlar yerine Asya ve Orta Doğu pazarlarını geniş bir şekilde kapsayan aktif ve esnek bir ticaret politikası izlenmeli. Burada Kazakistan, tampon pazar olarak rol oynayabilir.” diye konuştu.

“RUS MİLLETVEKİLLERİNİN KAZAKİSTAN HAKKINDAKİ İFADELERİ KESİNLİKLE YANLIŞ”

Kazakistan hakkında çeşitli iddialarda bulunan Rus milletvekilleri ve gazetecilerle ilgili Tokayev, “Bunu söylemek için ortam uygun olmayabilir ama bu kürsüyü kullanarak bazı Rus milletvekillerinin Kazakistan hakkındaki ifadelerinin kesinlikle yanlış olduğunu belirtmek isterim. (Kazakistan ile Rusya arasında) Abartılacak bir sorunumuz yok. Bölünmeler halklarımız arasında ve Rusya’nın kendisinde hasara yol açıyor. Bu iddialar benim için çok net değil. Bu kişiler, bazen garip bir şekilde Kazakistan yönetiminin kararlarını ve ülkemizde olan olayları yorumluyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tokayev, gazetecilerin soruları üzerine Kazakistan’ın Donetsk ve Lugansk’a yönelik tutumuna dair açıklamalarda bulunarak şunları kaydetti:

“Bir ulusun kendi kaderini tayin hakkı tüm dünyada fiilen gerçekleşirse o zaman şu anda BM üyesi olan 193 devlet yerine 600’den fazla ülkenin ortaya çıkması lazımdı. Tabii ki bu, bir kaos. Bu nedenle ne Tayvan’ı ne Kosova’yı ne Güney Osetya’yı ne de Abhazya’yı tanıyoruz ve bu tutumumuz yarı devlet toprakları olan Donetsk ve Lugansk için de geçerli olacak.”