TİKA'dan Kırım Platformu Ofisi'ne ziyaret

Politika
Ömer Kaya
09 Kasım 2021, 15:33
Ömer Kaya
09 Kasım 2021, 15:33

TİKA Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bulunan Kırım Platformu Ofisi’ni ziyaret etti. Ziyarette, TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Cüneyt Esmer ve Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilcisi Anton Korınevıç, iş birliği ve ortaklık projelerini görüştü.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi, bugün Kıyiv’deki Kırım Platformu Ofisi’ni ziyaret etti. TİKA Ukrayna Program Koordinasyon Ofisinden ziyaretle ilgili, “Bugün Kiev’de Kırım Platformu Ofisini ziyaret ettik. Burada Cumhurbaşkanlığı Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilcisi Anton Korynevych ile olası işbirliği projelerini görüştük” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilcisi Anton Korınevıç, görüşmeye ilişkin QHA’ya şu açıklamaları yaptı:

TİKA ile Kırım Platformu’nun faaliyetleri doğrultusunda hayata geçirmek istediğimiz belirli projelere olası ortaklığı hakkında konuştuk. Bizlere ortaklık ilişkilerine dair fikirlerinden bahsettiler. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk. Bu projeler eğitim ve kültürle ilgilidir. Bugün konuştuğumuz şeyler bunlar ancak gelecekte bu listenin genişletileceğini ümit ediyoruz.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor. Bunlar; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların iş birliği seviyeleri olacak. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlendi. Başkent Kıyiv’de Kırım Platformu Ofisi açıldı. Ofis, uluslararası kamuoyunda Kırım Platformu’nun amaçları doğrultusunda faaliyet gösteriyor.