TBMM Başkanı Şentop, Ukrayna'nın Bağımsızlık Günü'nü kutladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ağustos 2021, 10:18
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ağustos 2021, 10:18

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü’nü kutladı. TBMM Başkanı Şentop, Ukrayna’nın milli günü dolayısıyla mevkidaşı Ukrayna Meclis Başkanı Dmitro Razumkov’a kutlama mesajı gönderdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ukrayna’nın 24 Ağustos Bağımsızlık Günü dolayısıyla Ukrayna Meclis Başkanı Dmitro Razumkov’a kutlama mesajı gönderdi. Şentop, Ukraynalı mevkidaşına gönderdiği mesajda, Razumkov nezdinde dost Ukrayna halkını bağımsızlık günü nedeniyle tebrik etti.

TBMM Başkanı Şentop, Ukraynanın milli gününü kutladı

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, UKRAYNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜNÜ KUTLADI

Şentop, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna ile mevcut ikili ilişkilerimizin ve iş birliğimizin her boyutuyla daha da geliştirilmesi için gayret sarf etmeye hazır olduğumuzu, bu çerçevede parlamentolarımız arasındaki temas ve ziyaretlerin de artmasını hedeflediğimizi ifade etmek isterim. Yakın bir zamanda bir araya gelmek ümidiyle zatıalinize ve şahsınızda Ukrayna Meclisinin değerli üyelerine sıhhat ve muvaffakiyetler temenni ederim.”

UKRAYNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu 24 Ağustos 1991 tarihinde, Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi kabul etti ve 1 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumda Ukraynalıların yüzde 90’ı Ukrayna’nın bağımsızlığı için oy verdi. Bağımsız Ukrayna, bugün 30. yılını kutluyor. Mart 2014’te Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal eden Rusya bir kaç ay sonra Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara destek vererek Donbas bölgesinde savaş başlattı. 2014 yılından bu yana Kırım ve Donbas’ta devam eden Rus işgali şartları nedeniyle Bağımsızlık Günü işgalin gölgesinde kaydediliyor.