TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Letonya Parlamentosunun iftirasını reddediyoruz

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Mayıs 2021, 11:22
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Mayıs 2021, 11:22

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Letonya Parlamentosunun 1915 Olaylarını “soykırım” olarak tanıma kararını şiddetle kınadı. Uluslararası hukuka da aykırı olan kararın günlük basit siyasi hesaplar temelinde alındığını vurgulayan TBMM Başkanı Şentop, “Letonya Parlamentosunda asılsız soykırım iftirasını içeren bir kararın kabul edilmiş olmasını kınıyor ve bu hukuk dışı kararı reddediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, bugün Letonya Parlamentosunun 6 Mayıs 2021 itibarıyla 1915 Olayları hakkında Türkiye aleyhinde aldığı “soykırım” kararını şiddetle kınadı. Letonya Parlamentosunun skandal kararına tepki gösteren TBMM Başkanı Şentop, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Letonya Parlamentosunda 6 Mayıs 2021 tarihinde asılsız soykırım iftirasını içeren bir kararın kabul edilmiş olmasını kınıyor ve bu hukuk dışı kararı reddediyoruz. Tarihî olayları yargılamak ve hüküm vermek parlamentoların görevi olamaz.”

“KARAR, GÜNLÜK BASİT SİYASİ HESAPLAR TEMELİNDE ALINMIŞTIR”

“Tarihî gerçekleri saptırmaktan başka bir gayeye hizmet etmeyecek bu karar aynı zamanda hukuk dışıdır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Letonya’yı da bağlayan 2013 ve 2015 tarihli kararları, Ermeni iddialarının hukuki bir kıymeti bulunmadığını, sadece tarihi bir tartışma konusu olabileceğini açıkça ortaya koymaktadır. Uluslararası hukuka da aykırı olan bu kararın günlük basit siyasi hesaplar temelinde alınmış olduğu ortadadır.”

LETONYA’YA HATIRLATMA: SAMİMİYETSİZ BİR YAKLAŞIM

“Letonya Parlamentosunun, Letonya’nın işgalinin 80. yıl dönümü vesilesiyle yapmış olduğu açıklamada kendi tarihindeki olaylara dürüst ve adil bir şekilde yaklaşılmasının uluslararası ilişkilerin bir ön şartı olduğuna işaret ettiğini hatırlatırız. Letonya Parlamentosunun o açıklamada, kendi ülkesi için temenni ettiği, dürüst ve adil yaklaşımı 106 yıl önce yaşanan olaylar konusunda Türkiye için sergilememiş olması vahim bir çelişkidir; samimiyetsiz bir yaklaşımdır.

LETONYA PARLAMENTOSUNA DAVET

Letonya Parlamentosunu, tarihten husumet çıkaran radikal çevrelerin anlayışını körüklemek yerine, anılan dönemde yaşanan olayların hakikatinin ortaya çıkarılması için ortaya koyduğumuz tekliflerimize ve bölgede barış, huzur ve istikrarı sağlama gayretlerimize destek vermeye davet ediyoruz.”