Tarihçi Bekirova'dan Milletvekili Veraşçuk'a: Kırım Tatarları olmadan...

20 Ekim 2019, 17:42

Kırım Tatar tarihçi Gülnara Bekirova, Kırım’ın işgalden kurtulmasının ancak Kırım Tatarlarının doğrudan katılımıyla gerçekleşeceğini söyledi.

ATR televizyon kanalının Köpür programında konuşan Gülnara Bekirova, Kırım’ın Rus işgalinden kurtulmasıyla ilgili fikirlerini paylaştı. Kırım Tatarlarının sürgünden tekrar Kırım’a dönüşünü kutladıklarını hatırlatan tarihçi, “Kırım’a dönüşünün 30. Yıldönümünü kutluyoruz. 14 Kasım 1989’da sürgün edilen halkların rehabilite edilmesine dair bir bildiri kabul edildi. Yani nasıl rehabilite olduklarını hepimiz biliyoruz. Bizler anlaşmaların ve bildirilerin ne olduğunu biliyoruz. Ancak 1989 yılının güzelliği neydi? O zaman Kırım Tatarları obje değil subje halindeydiler. İlk defa, Kırım Tatar halkının temsilcileri, yüksek makamlar komisyonu çalışmalarında yer aldı.” diye konuştu.

Gülnara Bekirova, konuşmasının devamında programa katılan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’nin Halkın Hizmetkarı Partisi Milletvekili İrina Vereşçuk’a hitap ederek, sözlerini şöyle sürdürdü :

“Bundan önce 45 yıl devamında kaderimiz biz dahil olmadan çözülüyordu. İsterim ki siz (Mv. Vereşçuk) ve sizin meslektaşlarınız her yayına gelin ve Kırım Tatarları olmadan Kırım’ın işgal meselesinin çözülmeyeceğini anlayın. Bunu tarihçi tecrübeme dayanarak söylüyorum. 1989’da Kırım Tatarları subje statüsünü alabildikten sonra vatana dönüş hareketi başladı. Bu hareket çok zor geçiyor ve ne yazık ki bugün tamamen durdu. Nedenini biliyorsunuz. 2014’ün faciası çok etkiledi ve bu facianın sonuçlarının nasıl olacağını henüz bilmiyoruz”

Gülnara Bekirova
İrina Vereşçuk
Kırım'ın işgali
Bunlara da bakın: