Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni yarın İstanbul'da: Ukrayna-Rusya tarafları ile Erdoğan ve Guterres katılacak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Temmuz 2022, 21:54
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Temmuz 2022, 21:54

Rusya’nın işgal saldırılarıyla ablukası altındaki Ukrayna limanlarında tutulan tahılların sevkiyatı için Türkiye yarın İstanbul’da bir kez daha kritik bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni yarın 16.30’da İstanbul’daki Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek. Kritik törene, Ukrayna-Rusya tarafları ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres de katılacak.

Rusya’nın saldırıları sonucunda Ukrayna’da abluka altına alınan tahılların ihracatı yapılamıyor. Bu bağlamda Türkiye, Ukrayna’daki hububatların sevkiyatı için tahıl koridoru açılmasını planladı. Bunun üzerine İstanbul’da 13 Temmuz 2022’de Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında Türkiye, Ukrayna ve Rusya heyetleri bir araya geldi. Dörtlü zirvede, tahıl koridoru çalışmalarına ilişkin görüşmeler yapıldı. Türkiye’nin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 18 Temmuz’da Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerinin bir kez daha İstanbul’da bir araya geleceğini duyurmuştu. Bakan Akar, tahıl koridoru çalışmaları, İstanbul’da harekat merkezinin kurulması ve intikal rotalarının sağlanması hususunda diplomatik görüşmelerin yapılacağını ifade etmişti.

TAHIL SEVKİYATI ANLAŞMASINA YARIN İSTANBUL’DA İMZALAR ATILACAK

Ukrayna limanlarındaki tahılın sevkiyatı konusunun çözüme kavuşturulması için gözler yarın İstanbul’daki gerçekleştirilecek olan imza törenine çevrildi. Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni Ukrayna, Rusya tarafları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’in katılımıyla yarın İstanbul’da yapılacak. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de Ukrayna tahılının sevkiyatı meselesini görüşmek üzere bugün İstanbul’a geldi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Tahıl Sevkiyatı Anlaşması konusuna ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ukrayna ve Rusya taraflarının katılımıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hazır bulunacağı tahıl sevkiyatı anlaşması imza töreni yarın 16.30’da Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek.”

Rusya’nın 24 Şubat’ta açtığı savaş ile Karadeniz’de Ukrayna limanlarını abluka altına alarak buğday ihracatını engellemesiyle yaşanan tahıl krizinin çözümüne yönelik görüşmeler için taraflar 13 Temmuz 2022’de İstanbul’da bir araya geldi. Söz konusu dörtlü zirvede; Türkiye, Ukrayna, Rusya’dan askeri delegasyonla Birleşmiş Milletlerden (BM) diplomatik heyetleri yer aldı. Kalender Kasrı’nda yapılan dörtlü zirve yaklaşık 1 buçuk saat sürdü. Burada bir koordinasyon merkezi kurulması için anlaşma sağlanmıştı.