Tahıl koridoru, Suriye, terörle mücadele ve Yunanistan konulu MGK toplantısı sonrası bildiri yayımlandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Temmuz 2022, 21:03
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Temmuz 2022, 21:03

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Tahran’daki Astana Yedinci Üçlü Zirve Toplantısının ardından gözler bugünkü Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı’na çevrildi. Bugün Beştepe’de gerçekleştirilen toplantıda ana gündem maddeleri; yurt içinde ve yurt dışında devam eden terörle mücadele, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle ortaya çıkan tahıl koridoru meselesi, Yunanistan’ın kışkırtıcı eylemleri ile karasuyu ve hava sahası ihlalleri ile Suriye’nin kuzeyinde planlanan operasyon oldu. MGK toplantısı sonrası bildiri yayımlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bugün Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı gerçekleştirildi. Beştepe’deki toplantının ana gündem maddeleri tahıl koridoru, terörle mücadele, Yunanistan ve Suriye’nin kuzeyine yönelik harekat hazırlıkları oldu. Yunanistan’ın, kışkırtıcı eylemlerine ek olarak karasuyu ve hava sahası ihlallerinin ele alındığı toplantıda, Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgelerin genişletilmesi üzerinde duruldu. Yurt içindeki Eren Abluka operasyonları ile Irak’ın kuzeyindeki Pençe operasyonlarında gelinen son durum da görüşüldü. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından bildiri yayımlandı. Milli Güvenlik Kurulu Bildirisi’nde, Yunanistan’ın, kışkırtıcı eylemlerine ek olarak karasuyu ve hava sahası ihlallerini artırarak devam ettirmesinin kabul edilemez olduğunun altı çizildi.

Toplantı kapsamında, terör örgütleri PKK/KCK, PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere milli birlik ve beraberlik ile bekaya yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulduğu belirtilen bildiride, ilave tedbirlerin görüşüldüğü kaydedildi.

FETÖ İLE MÜCADELE

Bildiride, 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili terör örgütü FETÖ ile mücadelede gelinen aşamanın değerlendirildiği ifade edilerek şunlara yer verildi:

“Türkiye’nin istikrarını ve güvenliğini hedef alan bütün odaklar ve terör örgütleriyle iş birliği içerisinde olan bu ihanet şebekesinin tamamen bertaraf edilmesi yönündeki çabaların kararlılıkla sürdürüleceği bir kez daha güçlü bir şekilde teyit edilmiştir. Madrid’de gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi ve neticeleri tüm detayları ile ele alınmış, Türkiye’nin yetmiş yıldır mensubu olduğu ittifaktaki yükümlülüklerini eksiksiz bir şekilde ve samimiyetle yerine getirdiği hatırlatılarak, aynı yaklaşımı ittifakın diğer üyelerinden de beklediği vurgulanmıştır. Bu kapsamda müttefiklerimiz, FETÖ ve tüm isimlendirmeleriyle birlikte PKK/KCK-PYD/YPG ile mücadelede Türkiye’nin yanında yer almaya ve destek vermeye davet edilmiştir.”

“YUNANİSTAN’IN KIŞKIRTICI EYLEMLERİ VE SINIR İHLALLERİ KABUL EDİLEMEZ”

MGK bildirisinde, Yunanistan’ın kışkırtıcı eylemlerinin yanı sıra hava ve kara sınır ihlalleri üzerinde de durularak şu ifadelere dikkat çekildi:

“Uluslararası hukuku hiçe sayarak iyi komşuluk ve müttefiklik ilişkilerinin hilafındaki tutumunu ısrarla sürdüren Yunanistan’ın, kışkırtıcı eylemlerine ilave olarak karasuyu ve hava sahası ihlallerini artırarak devam ettirmesinin kabul edilemez olduğu ifade edilmiştir. Yunanistan yönetimine ayrıca; düzensiz göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atan, insan hakları ve insancıl hukuka aykırı faaliyetlerine bir kez daha son verme çağrısında bulunulmuştur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü temelinde iki devletli çözüm vizyonuna güçlü destek beyan edilmiştir.”

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI: BARIŞ VE ÇÖZÜM İÇİN TÜRKİYE’NİN GAYRETLERİ DEVAM EDECEK VURGUSU

Bildiriye göre; Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın daha fazla can kaybına ve yıkıma yol açmadan bir an önce sona erdirilerek kapsamlı ateşkes ilan edilmesi yönündeki Türkiye’nin çağrısının tekrarlandığı, bu kapsamda Türkiye’nin kalıcı barışın tesisi ile küresel çapta bir gıda krizine dönüşmekte olan meselenin çözümü istikametindeki gayretlerinin devam edeceği vurgulandı.