Tahıl koridoru koordinasyon merkezi Çarşamba çalışmaya başlayacak

Ekonomi
qha muhabir
26 Temmuz 2022, 18:51
qha muhabir
26 Temmuz 2022, 18:51

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, Ukrayna tahıl ihracatı için ortak koordinasyon merkezinin Çarşamba günü İstanbul’da çalışmaya başlayacağını duyurdu. Açılış toplantısı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katılımıyla gerçekleşecek.

Milli Savunma Bakanlığı, bugün yapılan basın açıklamasında, Ukrayna tahıl ihracatı için ortak Tahıl Koridoru Koordinasyon Merkezi’nin açılışının, 27 Temmuz 2022 tarihinde Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirileceğini duyurdu.

Tahıl Koridoru Koordinasyon Merkezi, Rus ablukası nedeniyle Ukrayna limanlarında bekletilen tahılı küresel piyasaya taşıyan deniz koridorunu koordine edecek ve denetleyecek. 

Ayrıca, Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Tuğamiral Eduard Luik başkanlığındaki bir Rus uzman heyetinin ortak koordinasyon merkezi için İstanbul’a geleceği öğrenildi.

Rus ablukası altındaki Ukrayna limanlarında tutulan tahılların sevkiyatı için Türkiye Cumhuriyeti, 22 Temmuz’da bir kez daha Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM temsilcilerinin katıldığı kritik bir toplantıya ev sahipliği yapmıştı. Toplantıda, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalanmış ve tahıl koridoru planının icrası ve denetimi için İstanbul’da müşterek koordinasyon merkezi kurulması kararlaştırılmıştı.