Suriye konulu 17. Astana Görüşmeleri Kazakistan’da başladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Aralık 2021, 15:54
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Aralık 2021, 15:54

Suriye krizine çözüm bulunması amacıyla Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğünde 2017 yılında başlatılan Astana Görüşmelerinin 17’ncisi bugün Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da ikili ve üçlü toplantılarla başladı.

Suriye konulu 17. Astana Görüşmeleri, TSİ 08.00’de ikili ve üçlü toplantılarla bugün itibarıyla başladı. İlk olarak 2017 yılında Suriye krizine çözüm getirmek amacıyla Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğünde başlatılan Suriye konulu Astana görüşmelerinin 17’ncisi iki gün sürecek. 21-22 Aralık’ta Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da yapılacak ve garantör ülkeler dahil tüm ilgili tarafların katılacağı toplantılarda; Suriye’deki güncel durum, insani yardımların ulaştırılması, Cenevre’deki Suriye Anayasa Komitesi çalışmalarının yeniden başlatılması, mahkumların değişimi, rehinelerin serbest bırakılması ve kayıp kişilerin aranması gibi güven artırıcı önlemler gibi gündem başlıkları görüşülecek.

ÜLKELERİ KİMLER TEMSİL EDECEK?

Söz konusu görüşmelerde, Türkiye’yi, Dışişleri Bakanlığı Suriye Genel Müdürü Büyükelçi Selçuk Ünal başkanlığındaki heyet temsil ediyor. Rusya’yı Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, İran’ı Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asgar Hacı’nın temsil ettiği toplantılarda, Suriye rejimi Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ayman Susan ve askeri muhalefet ise Ahmet Tuma başkanlığında katılıyor.

TÜRK HEYETİ İLK OLARAK BM HEYETİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Türk heyeti, görüşmeler kapsamında ilk olarak BM Suriye Özel Heyeti ile bir araya geldi.