Suriye'den sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni tanıma kararı!

Güncel
Anife Bilal
30 Haziran 2022, 15:00
Anife Bilal
30 Haziran 2022, 15:00

Suriye, Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından yasa dışı olarak oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ile sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni tanıma kararı aldı. Suriye, Ukrayna’nın doğu bölgelerinde yasa dışı kurulan sözde cumhuriyetleri Rusya’dan sonra tanıyan ilk ülke oldu.

Suriye, Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından yasa dışı olarak oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin “bağımsızlığını” tanıma kararı aldığını duyurdu. Suriye Dışişleri Bakanlığının dün yaptığı açıklamada, “Suriye Arap Cumhuriyeti, her alanda ilişki kurmak için ortak irade ve arzuya başvurarak, Lugansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ve egemenliğini tanımaya karar verdi” ifadeleri kullanıldı.

Suriye, Ukrayna’nın doğu bölgelerinde yasa dışı kurulan sözde cumhuriyetleri Rusya’dan sonra tanıyan ilk ülke oldu. Daha önce tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Rusya destekli Güney Osetya ve Abhazya da Sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni tanıdıklarını açıklamışlardı. 

ZELENSKIY: UKRAYNA İLE SURİYE ARASINDA HİÇBİR İLİŞKİ OLMAYACAK

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün akşam yayımladığı videoda Suriye’nin sözde cumhuriyetleri tanıma kararını değerlendirirken, “Bu durumda Ukrayna ile Suriye arasında hiçbir ilişki olmayacak ve Suriye’ye yönelik yaptırım baskısı daha da artacak” dedi.

RUSYA, DONBAS’TAKİ SÖZDE CUMHURİYETLERİ TANIDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna doğusunda Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından yasa dışı olarak oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin “bağımsızlığını” tanıyan kararları, 21 Şubat 2022 tarihinde imzaladı. Kararlarda, Rusya Savunma Bakanlığına, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti’nde “barışı sağlama” adı altında Donbas’a girme talimatı verildi.