Sudan, Rus deniz üssü anlaşmasının onaylanmasını askıya aldı

Güncel
Ozan Barış Erim
23 Eylül 2021, 18:43
Ozan Barış Erim
23 Eylül 2021, 18:43

Sudan makamları, yasama organlarının henüz yeterli yetkiye sahip olmadığını belirterek Rus Donanması için bir lojistik merkezin oluşturulmasına ilişkin anlaşmayı onaylamaya hazır olmadıklarını bildirdi.

ghall.com.ua’a haberine göre, Sudan Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Şerif (Mohammad Sharif)  22 Eylül Çarşamba günü Rus donanmasına ait bir deniz üssü kurulmasına ilişkin anlaşmaya dair açıklamada bulundu. Bakan Yardımcısı Şerif, Moskova’da yaptığı basın toplantısında “Rus tarafı tüm gerekli önlemleri almıştır. Ancak biz Sudan’da böyle bir anlaşmayı onaylamak için yasama organlarının henüz tam olarak yeterli yetkiye sahip olduğunu düşünmüyoruz. Yüksek Yasama Meclisinin bu belgeyi onaylaması gerekir.” dedi.

RUSYA, PETROL GEÇİŞİNİ DE GÖZETLEYECEKTİ

Sudan, Mayıs ayında Asya’dan Avrupa’ya önemli bir petrol taşıma güzergahı bölgesinde bulunan, aynı zamanda konumu nedeniyle Moskova için stratejik önem taşıyan Sudan Limanında bir deniz üssü kurulmasına ilişkin anlaşmayı askıya almıştı. Anlaşmaya göre Moskova, Güney Sudan’dan tek bir boru hattıyla Sudan Limanındaki petrol terminaline ulaşan petrolün geçişini de gözetleyebilecekti.