Strazburg'ta Rus işgali altındaki Kırım ve Rusya'nın siyasi tutsaklara baskıları hatırlatıldı

Politika
Ömer Kaya
09 Kasım 2021, 17:55
Ömer Kaya
09 Kasım 2021, 17:55

Fransa’nın Strazburg şehrinde Dünya Demokrasi Forumu’nda, Ukraynalı aktivistler, işgalci Rusya’nın baskı uyguladığı siyasi mahkumları desteklemek için eylem düzenledi. Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, söz konusu eylemi sosyal medya sayfasından duyurdu.

Strazburg’ta Rus işgali altındaki Kırım ve Rusya’nın siyasi tutsaklara baskıları hatırlatıldı. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, konuyla ilgili açıklamasında, “Bugün Strazburg’daki Dünya Demokrasi Forumu’nda Rus heyetinin yaptığı bir konuşma sırasında, Ukrayna Politik Stüdyoları Okulu öğrencilerinin işgal altındaki Kırım’ı, Kremlin’in baskılarını ve siyasi tutsakları hatırlattı” dedi.

Ayrıca Umerov, Rus işgali altındaki Kırım’da 121 siyasi tutsağın işgalci yönetim tarafından yasa dışı olarak gözaltına alındığını kaydetti. Aynı zamanda bu rakam sürekli arttığının altını çizdi.

Bir bir veya daha fazla kişi ve yazı görseli olabilir

UMEROV: VATANDAŞLARIMIZ RUSYA TARAFINDAN SİSTEMATİK ZULME MARUZ KALMAKTADIR

Umerov, “Vatandaşlarımız Rusya tarafından sistematik zulme, kaçırma ve tutuklamalara maruz kalmaktadır. Sözde mahkemelerin verdiği cezalar şok ediyor; tamamen düzmece olan davalar çerçevesinde 12 ile 19 yıl arası hapis cezasına çarptırılıyor.” değerlendirmesini yaptı. Ayrıca, Rüstem Umerov, işgalci Rusya’nın tutsak ettiği yaklaşık 450 Ukraynalının olduğunu da sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın siyasi tutsaklar için en üst seviyede çaba harcadığını vurgulayan Umerov, siyasi tutsakların aileleri için de Ukrayna Parlamentosu’nda önemli yasa tasarılarının bulunduğu kaydetti.

Milletvekili Umerov, konuyla ilgili açıklamalarında, “Biz eski mahkumların ve ailelerinin topluma yeniden kazandırılmasını mümkün olduğu mertebe kolaylaştırılmasını istiyoruz. Mahkumlarımızın Rus hapishanelerde geçirdikleri zaman, halkımızın geri dönülemez şekilde kaybedilen can ve sağlığıdır. Kremlin tarafından yasa dışı olarak tutulan Ukraynalıları dünyaya hatırlatmak için her fırsatı kullanmalıyız” dedi.