Stoltenberg: Türkiye’den daha fazla terör saldırılarından acı çeken başka bir NATO müttefiki yok

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Haziran 2022, 17:11
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Haziran 2022, 17:11

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin “Türkiye’nin güvenlik kaygıları meşru” açıklamasında bulundu. Stoltenberg, “Türkiye’den daha fazla terör saldırılarından acı çeken başka bir NATO müttefiki yok.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırıları ile başlattığı tam kapsamlı savaşın ardından İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılma talebine Türkiye’nin karşı çıkmasıyla üç ülke arasında müzakere görüşmeleri sürüyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile görüşmesinin ardından konuya dair bir açıklama daha yaptı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’nin güvenlik kaygılarının meşru olduğunu vurgulayarak, “Şunu kabul etmeliyiz ki, Türkiye’den daha fazla terör saldırılarından acı çeken başka bir NATO müttefiki yok.” ifadelerinin altını çizdi.

Öte yandan Stoltenberg, Madrid’de gerçekleşecek olan NATO Zirvesi’nin İsveç ve Finlandiya’nın başvurularının onaylanması için son tarih olmadığını ayrıca belirtti.