Slovenya: Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığını artırmasından endişeliyiz

Güncel
Ozan Barış Erim
28 Mayıs 2021, 15:20
Ozan Barış Erim
28 Mayıs 2021, 15:20

Slovenya Dışişleri Bakanı Anze Logar ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldi. Logar, görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığı nedeniyle endişeli olduklarını belirtti.

Slovenya Dışişleri Bakanı Anze Logar, Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşma yapan Bakan Logar, Ukrayna’nın doğusunda yaşanan gerginliğe ilişkin Minsk Anlaşmalarını desteklediklerini belirterek, “Rusya’nın, Ukrayna sınırındaki askeri varlığını artırmasından endişeliyiz.” ifadelerini kullandı.

“AB-RUSYA GERİLİMİNİN DÜŞÜRÜLMESİNİ DESTEKLEYECEĞİZ”

Ayrıca bazı uluslararası konularda Rusya ile aynı pozisyonda olmadıklarını ifade eden Logar, “AB ve Rusya arasındaki gerilimin düşürülmesini destekleyeceğiz ve ortak noktaların bulunmasına odaklanacağız. AB ve Rusya ortak bir medeniyet alanını temsil ediyor.” diye konuştu. Rusya’nın bazı Avrupa ülkelerinin diplomatlarını sınır dışı etmesine de değinen Logar, diplomatların sınır dışı edilmesi nedeniyle üzgün olduklarını kaydetti.