Sırbistan milletvekilleri, işgalcilerin kuklası sözde Kırım heyetiyle görüşmedi

14 Aralık 2019, 09:39

Sırbistan Dışişleri Bakanlığı, Sırbistan milletvekillerinin, işgalci yönetimi temsil eden sözde Kırım heyeti ile bir araya gelmesi üzerine Ukrayna tarafından yayımlanan protestoya tepki verdi. 

Ukrayna’nın sözde ‘‘Kırım Heyeti’’nin Sırbistan ziyareti tepkisini yorumlarken, Sırbistan Dışişleri Bakanı Dacic, “Sırbistan Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı gösteriyor. Bu nedenle hükûmet vekillerimizden hiç kimse Kırım’dan gelen heyetle görüşmedi.” dedi.

Dacic, “Kırım Heyeti” ile sadece iki muhalefet partisinin temsilcilerinin görüştüğünü söyledi.

SÖZDE HEYET KİMLERLE TEMAS ETTİ?

Sırbistan’a yasa dışı ziyaret gerçekleştiren heyette eski Kırım savcısı Natalya Poklonskaya ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel temsilcisi Gregory Muradov’un yer aldığı bildirilmişti. Heyetin burada sağcı Sırp partisi Dveri’den bir milletvekili ve sağcı Sırp Radikal Partisi lideri ve uluslararası savaş suçlusu Vojislav Seselj ile “uluslararası ilişkileri güçlendirmek” adına madalya aldıkları kaydedilmişti.

Seselj görüşmeleriyle ilgili olarak, “Bizce; Sırp Radikaller ve tüm Sırp vatanseverler (için), Sırbistan vatan, Rusya ise anne. Anavatanımız Sırbistan’ı ve Rusya Ana’yı eşit derecede seviyoruz.” yorumunda bulunmuştu.

Kırım
Kırım Heyeti
Kırım'ın işgali
Rusya
Sırbistan
sözde heyet
Bunlara da bakın: