Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanları üçlü zirve için Antalya'da

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mart 2022, 10:00
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Mart 2022, 10:00

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat 2022’de başlattığı işgal girişimi ve saldırısı kapsamında tarafların müzakere süreci devam ediyor. Antalya’da bugün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarını bir araya getirecek üçlü formattaki zirve toplantısı gerçekleştirilecek.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırmasıyla başlayan savaş sürerken, Türkiye kritik bir görüşmeye ev sahipliği yapacak. Antalya’da bugün saat 11.00 itibarıyla Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın da katılımıyla kritik üçlü zirve toplantısı gerçekleştirilecek. Dünyanın gözünün Türkiye’de olacağı toplantı öncesi Bakan Çavuşoğlu, Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov bir araya geldi.

Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarını bir araya getirecek kritik zirve ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı savaştan bu yana ilk kez temas kuracak. Zirve, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla üçlü formatta gerçekleşecek.

Rus ve Ukrayna heyetleri toplantı dışında karşılaşmayacak. Zirve sonrası iki ülkenin bakanları, basın toplantılarını ayrı ayrı gerçekleştirecek. Ardından Bakan Çavuşoğlu, basın toplantısı yapacak.

ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Kritik zirveden bir gün sonra, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapacağı Antalya Diplomasi Forumu (ADF) başlayacak. Foruma 3 bine yakın kişinin katılacak. Antalya’da, 19 devlet ve hükumet başkanı, 73 bakan ve 42 uluslararası teşkilat temsilcisi olacak.