Rusya, Ukrayna'ya destek sağlayan Polonya’nın doğal gazını kesiyor

Ekonomi
qha muhabir
27 Nisan 2022, 12:56
qha muhabir
27 Nisan 2022, 12:56

Polonya’nın devlete ait gaz şirketi PGNİG, Rusya’nın Gazprom şirketi tarafından ülkeye sağlanan doğal gaz tedariğini durduracağını bildirdi. Polonya, Rusya’nın işgal saldırılarına maruz kalan Ukrayna’ya silah desteği sağlamış, Rusya’ya yaptırım uygulamıştı. PGNİG, Polonya’da doğal gaz rezervinin yüzde 80 oranında dolu olduğuna işaret ederken İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa da ülkede kimsenin evinde doğal gazının kesilmeyeceğini, vatandaşların tedirgin olmaması gerektiğini vurguladı.

Polonya’nın PGNİG isimli gaz şirketi, Rusya’nın yarın sabahtan itibaren doğal gazını keseceğini duyurdu. PGNİG, Rusya’nın doğal gaz şirketine rubleyle ödeme yapılmasını reddetmesi üzerine Rusya’nın en büyük gaz şirketi Gazprom’un doğal gaz boru hattını keseceğini açıkladı.

POLONYA, RUSYA’NIN DOST OLMAYAN ÜLKELER LİSTESİNE ALINMIŞTI

Polonya, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının ardından Ukrayna’ya silah desteği sağlamış, Rusya’ya yaptırım uygulamıştı. Rusya, Polonya’yı yaptırım kararları üzerine, 31 Mart’ta “dost olmayan ülkeler” listesine almıştı. Rusya’nın gaz şirketi Gazprom, Polonya’ya doğal gazı ruble ile ödemeyi şart koşsa da Polonya’da devlete ait petrol ve gaz şirketi PGNİG, bu koşulu reddetmişti.

Buna göre Gazprom, Polonya’nın yarın sabah itibarıyla Yamal-Avrupa doğal gaz boru hattı üzerinden gaz akışını kesecek. PGNiG, Yamal Sözleşmesine göre gaz akışını eski haline getirmek için adımlar atacağını ve tedariklerin durdurulmasının sözleşmenin ihlali olduğunu aktardı.

POLONYA’DA DOĞAL GAZ REZERVİ NE KADAR?

Bunun yanı sıra PGNİG, yeraltı gaz deposunun neredeyse yüzde 80 dolu olduğunu kaydetti. Polonya İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa da Rusya’nın doğal gaz tedariğini keseceğine dair henüz herhangi bir resmi bilgilendirme yapmadığını belirtti. Polonyalı Bakan Moskwa, ülkesinin gaz rezervlerine sahip olduğuna doluluk oranına işaret ederek Polonya vatandaşlarının tedirgin olmamasını evlerde gaz kesintisi yaşanmayacağını duyurdu.