Rusya-Ukrayna geriliminde yaptırım kararlılığı yineleniyor: Rusya'ya peş peş uyarı

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ocak 2022, 18:07
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ocak 2022, 18:07

Ukrayna sınırına askeri yığınaklarını artıran Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ihtimali endişelerinin beraberinde peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığının kaygı verici olduğunu ve işgal durumunda Rusya’ya yönelik sert yaptırımlar uygulanacağını yineledi.

Rusya’nın Ukrayna sınırında artırdığı gerilim ile bölgede tansiyon yükselirken, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Başbakan Karl Nehammer ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Michel, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığının kaygı verici olduğunu, çeşitli formatlarda diplomatik görüşmelerin harekete geçirildiğini vurguladı.

RUSYA’YA AĞIR YAPTIRIM UYARISI

AB Konseyi Başkanı Michel, iki ülke arasında olası bir askeri çatışmayı önlemek için diplomasinin bütün imkanlarının kullanıldığını ancak olası askeri çatışma durumunda Rusya’ya yönelik sert yaptırımlara başvurulacağını söyledi. Michel, “Askeri bir saldırı olması durumuna hepimiz hazırlıklı olmak istiyoruz. Böyle bir durumda çok sert yaptırımlara başvurmak durumunda kalacağız. Bunu arzu etmiyoruz ancak istikrar ve güvenliğimizi savunmamız söz konusu olunca hiçbir şekilde boyun eğmeyiz.” diye konuştu.

Öte yandan Michel, diplomatik yollarla tansiyonun düşürülmesi ve bir sonuç alınması için ciddi çaba sarf edildiğini belirtti. Michel, söz konusu gerginliğin diplomatik yollarla çözülememesi durumunda AB’nin birlik içinde, kararlı şekilde hareket ederek, nasıl karşılık verilmesi hususunda fikir birliği sağlaması gerektiğinin altını çizdi.

DİPLOMATİK ÇÖZÜM BULMA ÇABASI

“Ukrayna’ya yönelik bir tehdittin Avrupa’nın tamamına yönelik, hatta daha fazlası anlamına” geldiğini ifade eden Michel, bu ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliği hususunda dayanışma içinde olduklarını, gelişmelerin çok huzursuz edici olmasına rağmen diplomatik yollarla soruna çözüm bulma çabasında olduklarını kaydetti.

AVUSTURYA: RUSYA’NIN AB’NİN YAPTIRIM KARARLILIĞINI HESABA KATMASI LAZIM

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer de, özellikle Rusya’nın bu ülke sınırında askeri kapasitesini artırmasının kaygının ötesinde bir hissiyata yol açtığını, ikili görüşmede AB olarak birlik içinde hareket edilmesi ve gelişmelere yönelik ortak stratejinin belirlenmesinin ele alındığını ifade etti. AA’nın bugün aktardığı habere göre Nehammer, Rusya’nın şiddete başvurması durumunda AB’nin yaptırım kararlılığını hesaba katması gerektiğini dile getirdi.

Nehammer, olası bir askeri gerginlik durumunda Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesinin çok daha üstünde, Rusya’yı etkileyecek yaptırımların görüşülmesi gerektiğine dikkat çekti.