Rusya, Ukrayna'daki savaşı Sudan'dan kaçırdığı altınlarla mı finanse ediyor?

Güvenlik
_QHA Ankara
31 Temmuz 2022, 10:06
_QHA Ankara
31 Temmuz 2022, 10:06


Sudanlı yetkililer, Sudan’dan Rusya’ya kaçak yollarla tonlarca altın kaçırıldığını ileri sürdü. Yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşı, “Sudan’dan yağmaladıkları altınlara” finanse ettiğini aktardı.

İşgalci Rusya, Ukrayna’ya karşı başlattığı kanlı savaşı sürdürüyor. Savaş sırasında sayısız insanlık dışı eylemlerde bulunan Rusya’ya karşı dikkat çeken bir iddia Sudan’dan geldi. CNN’e konuşan ve ismini vermek istemeyen Sudanlı yetkililer, Rusya devletinin Sudan topraklarından kaçak yollarla tonlarca altın yağmaladığını belirtiyor.

RUSYA, SAVAŞI SUDAN ALTINLARIYLA MI FİNANSE EDİYOR?

Sudanlı resmi yetkililerin sunduğu rapora göre, savaşın başladığı şubat ayından itibaren Rusya’ya çerezlerle dolu olduğu belirtilen bir Rusya kargo uçağı, Sudan’ın Başkenti Hartum’da piste indi. Yetkililerin belirttiklerine göre, inen bu uçak Rusya’nın Sudan’dan yağmaladığı altınların bir kısmını Moskova’ya götürmek için inmişti. Sadece bu uçağın içinde 1 tona yakın altın bulunduğu belirtiliyor.

“SUDAN’IN ALTIN REZERVLERİNİN YÜZDE 90’I KAÇIRILDI” İDDİASI

Raporları yayımlayan yetkililer, şubat ayında Hartum Havalimanına inen toplam 16 Rus uçağının olduğunu ve hepsinin de Rusların altın kaçakçılığında kullandığını ifade etti. Öte yandan, Sudan Merkez Bankasından bir muhbir, ülkede ihraç edilen altınların 32,7 tonunun nereye gittiğinin açıklanmadığını söyledi. Piyasalardaki mevcut duruma göre 1,9 milyar dolarlık altının ya bir şekilde ortadan kaybolduğu ya da Sudanlı yetkililerin iddiasına göre Rusya tarafından kaçırıldı. Yine yetkililerin belirttiklerine göre, kaçırılan altın rezervi Sudan’ın altın üretiminin yüzde doksanına denk geliyor.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.