Rusya'nın Ukrayna'da istikrarı tehdit eden adımlarına NATO'dan kritik çağrı

Güvenlik
Ömer Kaya
20 Ekim 2021, 21:04
Ömer Kaya
20 Ekim 2021, 21:04

NATO, Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’da bölgesel istikrarı bozacak hamlelerde bulunan Rusya Federasyonu’na çağrıda bulundu. Bölgede güvenlik durumunu tehdit eden Rusya’nın bu politikadan acilen vazgeçmesi gerektiği aktarıldı.

NATO, Rusya’nın Gürcistan, Moldova ve Ukrayna’da istikrarı tehdit ettiğine inanıyor. NATO Güney Kafkasya ve Orta Asya Özel Temsilcisi Javier Kolomina, Rusya’nın ortaya koyduğu eylemleriyle, bölgede istikrarın korunması için bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani ile görüşen NATO Temsilcisi Kolomina, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, “Gürcistan ve NATO, Rusya’nın güvenlik politikasından endişe duyuyor. Bu bölgede Rusya sıklıkla güç kullanma tehdidini öne çıkarıyor ve hem Gürcistan’da hem de bölgenin diğer ülkelerinde, örneğin Ukrayna ve Moldova’da istikrarın korunmasına tehdit oluşturuyor.” dedi. Kolomina, Güney Osetya sınırını ziyaret ettikten ve mevcut durumu yerinde öğrendikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulunarak, Rusya’yı 12 Ağustos 2008 ateşkes anlaşmasına uymamakla suçladı.

Temsilci Kolomina, iki günlük resmi ziyaret kapsamında Gürcistan’da bulunuyor. Aralık 2010’dan beri NATO Genel Sekreteri’nin Güney Kafkasya ve Orta Asya Özel Temsilcisi görevini yürüten Kolomina, Gürcistan’ı ilk kez ziyaret etti.