Rusya'nın sahte referandumlarla Ukrayna'da kukla yöneticiler başa getireceği iddia edildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Mayıs 2022, 20:16
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Mayıs 2022, 20:16

Amerikan istihbaratı, Moskova yönetiminin, Ukrayna doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Lugansk ve Donetsk ile ülkenin güneyindeki 15 Mart’tan bu yana Rus işgalcilerin ablukası altında olan Herson’u da ilhak edeceğini iddia etti. İddiaya göre; Rusya sahte referandumlar düzenleyerek bu bölgelerde Moskova’ya bağlı “kukla yöneticiler” başa getirecek.

Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya yönelik işgal saldırıları aralıksız sürerken Moskova yönetiminin “savaş stratejilerine” ilişkin yeni iddialar gündemden düşmüyor. ABD’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü Büyükelçisi Michael Carpenter, Rusya’nın Ukrayna doğusunda Rus ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Lugansk’ın yanı sıra Herson’a odaklandığını, bu üç bölgeyi ilhak etmeye hazırlandığını ileri sürdü.

RUSYA UKRAYNA’DA KUKLA YÖNETİMLER KURABİLECEK Mİ?

Amerikalı diplomat, Ukrayna doğusundaki Donetsk ve Lugansk’ın yanı sıra, güneyde bulunan Herson’un da Rusya tarafından ilhak edileceğini söyledi.
Rusya’nın sahte referandumlar düzenleyerek bu bölgelerde kendine bağlı “kukla yönetimler” kuracağını vurgulayan Michael Carpenter, Moskova’nın denetiminde olacak kukla liderlerin de bu bölgelerin başına geçerek, Ukrayna’yı kontrol etmek için çalışacaklarını kaydetti.

Carpenter, Rusya’nın bu planında başarısız olacağına dikkat çekti.