Rusya'nın, NATO misyonundaki faaliyetlerini askıya alacağı duyuruldu

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ekim 2021, 15:12
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ekim 2021, 15:12

Rusya’nın, NATO misyonundaki faaliyetlerini askıya alacağı duyuruldu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 1 Kasım itibarıyla Rusya’nın NATO temsilciliğindeki faaliyetlerini askıya alacağını söyledi.

NATO tarafından Rusya’nın NATO misyonunda görevli 8 kişinin akreditasyonunun iptal edilmesine Moskova’dan yanıt geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada,1 Kasım itibarıyla Rusya’nın NATO temsilciliğindeki faaliyetlerini askıya alacağını söyledi. Diğer yandan, Moskova’daki NATO askeri misyonunun faaliyetlerinin askıya alınacağı belirtilirken buradaki personelin akreditasyonunun iptal edileceği bildirildi.

NATO İLE RUSYA ARASINDAKİ GERİLİM

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (North Atlantic Treaty Organization-NATO) ile Rusya arasındaki ilişkiler, özellikle Rusya’nın 2014’teb bu yana süren Kırım’ı işgali ve geçen yıl muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesinin ardından iyice gerildi.
Kırım’ın işgalinden sonra NATO ile Rusya arasındaki bilgi paylaşımını içeren iş birliği askıya alınırken, NATO, 2018’de eski Rus casusu Sergey Skripal’e yönelik zehirli suikast girişiminden sonra da 7 Rus görevlinin NATO’daki akreditasyonlarını iptal etmişti.