Rusya’nın istenmeyen diplomat sayısı arttı: Kuzey Makedonya'dan Rus diplomat hamlesi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ağustos 2021, 14:44
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ağustos 2021, 14:44

Rusya’nın çok sayıda ülke ile yaşadığı “istenmeyen diplomat” krizi hız kesmeden artarak büyüyor. Kuzey Makedonya’da bir Rus diplomat, istenmeyen kişi ilan edildi.

Rusya’nın uluslararası arenada istenmeyen diplomat sayısı arttı. Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, bugün başkent Üsküp’te düzenlenen basın toplantısında, ülkesinin bir Rus diplomatı sınır dışı ettiğini açıkladı. Bakan Osmani, Rus diplomatla ilgili bilgilerin gizli olduğunu ve sınır dışı edilmesi hakkında ayrıntıya değinemeyeceğini ifade ederek şunları kaydetti:

“VİYANA İLKELERİNE AYKIRI DAVRANIŞLAR BELGELENDİ”

“Dışişleri Bakanlığı, akredite yabancı diplomatların, Viyana Sözleşmesi ilkelerine aykırı davranışlarına ilişkin doğrulanmış ve belgelenmiş bilgiler aldığında, kendisinin ulusal güvenliğini ve bulunduğumuz ittifaktaki müttefiklerin güvenliğini korumak için önlemler alır. Öyle ki bilgi doğru.”

KARŞILIKLI “İSTENMEYEN KİŞİ” KRİZİ

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı, 18 Mayıs’ta Rusya Federasyonu Üsküp Büyükelçiliğinden bir diplomatı, diplomatik ilişkiler hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 9’uncu maddesi uyarınca “istenmeyen kişi” ilan etmişti. Diğer yandan ülkede, 2018 yılında Rus diplomat ve çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia’nın İngiltere’de zehirlenmesi olayının ardından da bir Rus diplomat sınır dışı edilmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise 10 Haziran’a gelindiğinde, Kuzey Makedonya’nın Moskova Büyükelçiliğinde çalışan bir diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiğini açıklamıştı.