Rusya, İnsan Hakları Konseyi'nden çıkarılmadan önce BM Genel Kurulu üyelerini tehdit etmiş!

Güncel
Manas
08 Nisan 2022, 14:45
Manas
08 Nisan 2022, 14:45

Rusya, İnsan Hakları Konseyi’nden çıkarılmadan önce BM Genel Kurulu üyelerini tehdit etti. Rusya’yı BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkaran oylama öncesinde Moskova yönetiminden temsilciler, BM üye ülkelerini üstü kapalı tehdit etti. Rusya’ya karşı oy kullanan ülkelere, “sonuçlarına katlanırsınız” tehdidi yapıldı.

İşgalci Rus birliklerinin Buça, Irpin ve diğer bölgelerde çok sayıda sivili öldürmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, 24’e karşı 93 “evet” oyu ile Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliği askıya alınmıştı. Rusya, İnsan Hakları Konseyi’nden çıkarılmadan önce BM Genel Kurulu üyelerini tehdit etti. Rus temsilciler, BM üyesi ülkelere tehditler savurdu.

Rusya’nın konuyla ilgili BM üyesi ülkelere gönderdiği notada, Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyinden çıkmasına olumlu bakan ülkeler tehdit edildi. Ayrıca, oylamaya katılmayan ya da çekimser kalan ülkelere de, kararı destekleyenlerle bir tutulacağı uyarısı yapıldı.

Росія погрожувала членам Генасамблеї ООН перед відстороненням від Ради з прав людини, - CNN

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, 24’e karşı 93 Evet oyu ile Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliği askıya alındı. 7 Nisan 2022 tarihinde yapılan oylamada, 93 ülkenin “evet”, 24’ünün “hayır”, 58 ülkenin ise “çekimser” oy kullanması sonucunda, Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliği askıya alındı. Rusya’nın aleyhindeki bu karara Türkiye de “evet” oyu kullandı.