Rusya ve Estonya arasında diplomat gerilimi!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Temmuz 2021, 11:10
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Temmuz 2021, 11:10

Estonya’nın St. Petersburg Konsolosu Mart Latte, Rus istihbaratı tarafından casuslukla suçlandı ve gözaltına alındı. Estonya’nın St. Petersburg Konsolosu Mart Latte istenmeyen kişi ilan edilerek sınır dışı edildi. Estonya yönetimi, buna cevaben bir Rus diplomatı başkent Tallin’den gönderme kararı aldı.

Rusya; 2014’te Kırım’ı işgalinin ve Ukrayna krizinin peşi sıra Avrupalı devletlerle arasındaki gerilimlere casusluk vakalarını da ekledi. Rusya bir kez daha ülkesindeki yabancı diplomatları casuslukla suçlama faaliyetleri ile uluslararası kamuoyunun gündemine geldi. Rus istihbarat servisi FSB, Moskova ve Batılı ülkeler ile arasında son zamanlarda sıkça gündeme gelen casusluk suçlamaları gerekçesiyle Rusya’nın Saint Petersburg kentindeki Estonya Konsolosu Mart Latte’yi dün gözaltına aldı.

RUSYA’DAN ESTONYA KONSOLOSUNA SINIR DIŞI!

Rus istihbaratı, Estonyalı diplomat Saint Petersburg Başkonsolosu Latte’nin bir Rus vatandaşından gizli belgeler aldığını iddia etti. FSB sınır dışı kararının, Estonyalı diplomatın “casusluk amacıyla bilgi topladığı” gerekçesiyle alındığını öne sürdü. FSB’nin açıklamasında, “Bu faaliyet, diplomatik çalışan statüsüyle uyumsuz ve Rusya Federasyonu’na karşı açıkça düşmanca niteliktedir.” ifadesine yer verildi.

Rusya-Estonya arasında ipler iyice gerildi! Konsolos gözaltına alındı

ESTONYALI DİPLOMATA 48 SAAT SÜRE TANINDI

Estonya’nın St. Petersburg Konsolosu Mart Latte istenmeyen kişi (persona non grata) ilan edilerek sınır dışı edildi. Estonyalı diplomat Mart Latte’ye ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanındı.

ESTONYA’DAN RUSYA’YA CEVAP!

Tallin yönetimi, Rusya’nın sınır dışı kararına karşı mütekabiliyet ilkesince Estonya’daki bir Rus diplomatın sınır dışı edileceğini duyurdu.

İlgili haber: Microsoft, Rusya merkezli SolarWinds korsanlarının, devlet kurumlarını ve sivil kuruluşları hedef aldığını açıkladı

Rusya, son birkaç ayda birçok Avrupa ülkesinin diplomatlarını casuslukla suçlayarak sınır dışı etti.