Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'daki diplomatların tahliyesine ilişkin haberleri yalanladı

Haberler
Anife Bilal
18 Ocak 2022, 14:57
Anife Bilal
18 Ocak 2022, 14:57

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna büyükelçiliğindeki çalışanları ve çalışanların eşleri ile çocuklarını tahliye işlemlerine başlandığı konusunda çıkan haberleri yalanladı. Aynı anda Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da bu konuda Rusya’dan hiç bir bilgi almadığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kıyiv Büyükelçiliğinin normal bir rejimde çalıştığını ve Rus diplomatların Ukrayna’dan tahliyesine ilişkin haberlerin doğru olmadığını bildirdi. RİA haber ajansına açıklama yapan Bakanlık, “Kıyiv’deki Rus büyükelçiliği normal bir şekilde çalışıyor.” ifadesini kullandı.

“RUSYA’DAN HERHANGİ BİR BİLGİ ALMADIK”

Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, “Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu’nun diplomatik misyonlarının çalışanlarının Ukrayna’dan tahliyesine ilişkin Rusya’dan herhangi bir bilgi almadı. Ukrayna’daki diğer devletlerin büyükelçilikleri de personelini tahliye etme niyetleri konusunda açıklama yapmadı.” dedi.

Ayrıca sözcü, Ukrayna Dışişleri Bakanlığının şu an Ukraynalı diplomatları Rusya’dan tahliye etmeyi planlamadığını da belirtti.

NYT’DEN “RUSYA DİPLOMATLARIN TAHLİYESİNE BAŞLADI” İDDİASI

The New York Times, Rusya’nın Ukrayna’daki diplomatları ve ailelerini tahliye etmeye başladığını duyurdu. Habere göre, çoğunluğu Rus diplomatların eşlerinden ve çocuklarından oluşan 18 kişi, 5 Ocak 2022 tarihinde otobüsle Ukrayna’dan tahliye edildi. Bununla birlikte haberde, yakın zamanda Rusya’nın Kıyiv Büyükelçiliği ve Lviv Başkonsolosluğundan 30 kişinin daha tahliye edilmesinin beklendiği ayrıca diğer Ukrayna şehirlerindeki Rus diplomatlara ayrılmaları için hazırlanmalarının emredildiği aktarıldı.