Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna'yı gerginliği artırmakla suçladı!

Güncel
Ozan Barış Erim
14 Nisan 2021, 21:34
Ozan Barış Erim
14 Nisan 2021, 21:34

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile görüştü. Lavrov görüşmede, Ukrayna’nın gerginliği artırdığını savundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile AGİT Dönem Başkanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde bugün telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Konu ile ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, iki bakan Ukrayna’nın doğusunda yaşanan durum ile ilgili değerlendirmede bulundu. Ayrıca Rus tarafının, Ukrayna’nın temas hattına asker ve silah konuşlandırdığını, Ukrayna ordusunun Donbas bölgesindeki yerleşim yerlerine saldırmasının gerginliğe ve endişeye neden olduğunu savunduğu bildirildi.

AGİT, DONBAS’TA TARAFSIZ GÖZLEM YAPMALI

Öte yandan Rusya’nın gerginliğin Minsk anlaşmaları çerçevesinde barış yoluyla çözülmesini istediği vurgulanırken, AGİT Başkanı Linde’nin “Ukrayna’nın yükümlülüklerini yerine getirmesi” yönünde gerekli girişimlerde bulunacağını söylediği aktarıldı. Ayrıca Linde, AGİT’in, Donbas hattının her iki tarafında da durumu tarafsız şekilde gözlemleme yönünde adımlar atması gerektiğini ifade ettiği belirtildi.

15 SAVAŞ GEMİSİ KARADENİZ’E GETİRİLMİŞTİ

Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi basın servisinin dün yaptığı açıklamada, Hazar Denizi Filosuna ait 15 savaş gemisinin Karadeniz’e gönderildiği bildirildi. Açıklamaya göre, savaş gemileri, Rus askeri güçlerinin denetiminde Karadeniz’e gönderildi.

4 BİN 48 TATBİKAT YAPILACAK

Rusya Savunma Bakanlığı, savaşa hazırlık durumu denetimleri kapsamında; nisan ayı boyunca 812’si iki taraflı, 101’i poligonda ve 520’si askeri eğitim tesislerinde olmak üzere toplam 4 bin 48 tatbikat yapılacağını bildirdi. Tatbikatların tüm askeri bölgelerin ve Kuzey Filosu’nun yanı sıra Kuzey bölgelerinde, Kuril Adaları’nda ve Kamçatka’da yapılacağı açıklandı.

ABD’DEN KARADENİZ’E GEMİ GÖNDERME KARARI

ABD ordusu, Ukrayna’ya olan desteğini göstermek amacıyla Karadeniz’e savaş gemileri yollama kararı almıştı. Geçen hafta gemilerin boğazlardan geçişi için Türkiye’den izin istenmişti. Söz konusu savaş gemilerinin önümüzdeki günlerde Karadeniz’de olması bekleniyor.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.