Rusya Devlet Başkanı Putin, yabancı mal kaçakçılığını yasallaştırdı!

Ekonomi
Anife Bilal
29 Haziran 2022, 15:43
Anife Bilal
29 Haziran 2022, 15:43

Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlattığı için birçok ülke tarafından Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım uygulanıyor. Yaptırımlar nedeniyle birçok şirket, ürünlerinin Rusya’ya ithalatını durdurdu. Gerekli tüketim mallarını kendi üretiminden sağlayamayan Rusya, kaçakçılığa başvurdu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, diğer ülkelerde üretilen malların hak sahiplerinin rızası olmadan Rusya’ya ithal edilmesine izin veren bir yasayı imzaladı.

24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı geniş işgal saldırısı başlatan ve bu nedenle en çok yaptırım uygulanan ülke haline gelen Rusya, hırsız devlete dönüştü. Rusya’dan çekilen birçok şirketin ürettiği ürünleri ikame edemeyen Rus yönetimi, çareyi kaçakçılıkta buldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başka ülkelerde üretilen malların hak sahiplerinin rızası olmadan Rusya’ya ithal edilmesine izin veren yasayı imzaladığı bildirildi.

Dün yürürlüğe giren yasanın 2022 yılının sonuna kadar geçerli olacağı belirtildi. Söz konusu yasa, hak sahibinin izni olmadan Rusya’ya mal ithalatına izin verecek “paralel ithalatı” (kaçakçılığı) yasallaştırıyor.

Mayıs ayında, Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, hak sahiplerinin rızası olmadan Rusya Federasyonu’na ithal edilebilecek geniş bir ürün listesini onayladı. Listede; parfüm, giyim ve ayakkabı, saat, mobilya, kağıt, çeşitli ekipman, ulaşım, elektronik, metal, yakıt gibi ürünler yer aldı. Ayrıca listeye; Apple ve Samsung ekipmanları, Chevrolet, Mitsubishi, Renault, Tesla, Toyota ve Rusya’ya ürün tedarik etmeyi bırakan bir dizi diğer üretici dahil olmak üzere birçok markanın ürünleri dahil edildi.