Rusya'dan, Ukrayna'ya saldırmak için hazırlık yaptığı yönündeki iddialara yalanlama

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Aralık 2021, 17:50
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Aralık 2021, 17:50

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale hazırlandığı iddiaları dünya basınında çeşitli istihbarat raporlarıyla sıkça gündeme gelirken Rusya, bu iddiaları yalanladı. Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov, “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı düzenlemek için hazırlık yaptığı” yönündeki iddiaların “yalan” olduğunu savundu.

Rusya’nın, açık kaynaklara göre başta askeri üs haline getirdiği Kırım olmak üzere askeri taburlar, tank taburları, zırhlı araçlar, topçu sistemleri, taktik füze sistemleri gibi birçok askeri teçhizat ve birliklerle Ukrayna sınırlarında gerginliği had safhada tutuyor. Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliği; stratejik, siyasi ve ekonomik ilişkiler bağlamında yarattığı endişeler ile birlikte dünya kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Rusya’nın artırdığı askeri teçhizat ve birlikleri bölgeye yığması ile gerginlik tırmanırken Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov, Rusya’nın başkenti Moskova’da yabancı devletlerin askeri ataşelerinin katıldığı brifingde, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Gerasimov, Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağı yönündeki iddialara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

RUSYA’DAN NATO’YA SUÇLAMA

“NATO ülkeleri, Rus birliklerin ülkemizin içindeki hareketliğine aşırı derecede önem veriyor. Askeri birliklerin eğitim esnasında yer değiştirmesi, herhangi bir devletin silahlı kuvvetleri için rutin bir uygulamadır. Askeri faaliyetler, milli topraklarımızda gerçekleştiriliyor ve bildirimi gerektirmiyor. Basında yer alan ‘Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı düzenlemek için hazırlık yaptığı’ yönündeki iddialar yalandır.”