Rusya'dan 8 Amerikan vatandaşına ülkeye giriş yasağı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Nisan 2021, 13:11
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Nisan 2021, 13:11

Rusya’nın, ABD’nin yaptırımlarına karşı misilleme olarak, aralarında yeni ve eski devlet görevlilerinin bulunduğu 8 Amerikan vatandaşına ülkeye giriş yasağı kararı getirdiği bildirildi.

Rusya ile ABD arasındaki gerilim günden güne artan yaptırımlar ve misillemeler sürüyor. Rusya Dışişleri Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklama ile ABD’nin yeni yaptırımlarına karşı alınan kararlar açıklandı. Rusya’nın ABD’nin yaptırımlarına, mütekabiliyet gereği ABD’li 10 diplomatı sınır dışı edileceği ve kısa süreliğine görevlendirilen ABD’li diplomatların sayısını yılda 10’a düşürüleceği öğrenildi. ABD’nin 2 Mart’ta bazı Rus vatandaşlarına yönelik yaptırım kararı aldığı belirtilen açıklamada, 8 Amerikan vatandaşına Rusya’ya giriş yasağı konulduğu kaydedildi. Bunların arasında, ABD Adalet Bakanı Merrick Brian Garland, Hapishaneler Federal Bürosu Direktörü Michael D. Carvajal, İç Güvenlik Bakanı Alejandro Nicholas Mayorkas’ın yanı sıra ABD’nin Eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Susan Elizabeth Rice, FBI Direktörü Christopher Asher Wray, Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Danica Haines, Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Eski CIA Direktörü Robert James Woolsey gibi isimler yer aldı.

MUTABAKAT ZAPTI FESHEDİLDİ

Karar gereği, “ABD’nin diplomatik temsilciliklerindeki çalışanların Rusya’da seyahat kurallarını sürekli ihlal etmesi” gerekçe gösterilerek iki ülke arasında 1992’de imzalanan “Açık Kara” Mutabakat Zaptı feshedildi. Öte yandan, ABD Başkanlığı ve devlet kurumlarının kontrolü altında olan vakıf ve derneklerin Rusya’daki faaliyetleri de durdurulacak.

İlgili haber: Polonya, 3 Rus diplomatı sınır dışı etti

5 POLONYALI DİPLOMATA SINIR DIŞI KARARI

Ayrıca, Polonya’nın da 3 Rus diplomatını sınır dışı etme karar aldığına da değinilen açıklamada, Rusya’dan 5 Polonyalı diplomat sınır dışı edileceği bilgisine de verildi.