Rusya'da Tatar aktivist, yazar Fauziya Bayramova'ya para cezası

Güncel
E. K.
10 Şubat 2021, 12:26
E. K.
10 Şubat 2021, 12:26

Şubat 2020’de Kazan’daki Tatar İçtimai Merkezi tarafından düzenlenen bilim konferansında yaptığı konuşmasında “Tatarların kendi devletlerine ihtiyaçları var” sözlerinden dolayı hakkında idari dava açılan Tatar sivil toplum erbabı, yazar Fauziya (Fevziye) Bayramova para cezasına çarptırıldı.

Rusya’da Yarçallı (Naberejnıye Çelnı) Şehir Mahkemesi, tarih bilimleri doktoru, sivil toplum aktivisti, yazar Fauziya (Fevziye) Bayramova’yı 30 bin ruble para cezasına çarptırdı. Şubat 2020’de Kazan’daki Tatar İçtimai Merkezi tarafından düzenlenen bilim konferansında yaptığı konuşmasında “Tatarların kendi devletlerine ihtiyaçları var” sözlerinden dolayı Fauziya Bayramova hakkında Rusya’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmeye yönelik çağrılarda bulunduğu gerekçesiyle, Rusya İdari Suçlar Yasası’nın 20.3.2 maddesi uyarınca hakkında dava açılmıştı.

“RUSYA’NIN BİR DİKTATÖRLÜK OLDUĞU SIR DEĞİL”

Hakkındaki suçlamanın, konferansta yaptığı konuşmanın ekspertiz sonuçlarına dayanarak hazırlandığını bildiren Tatar aktivist Bayramova, 9 Şubat 2021 tarihinde yapılan mahkeme öncesi İdel.Realii sitesine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Rusya’nın bir diktatörlük olduğu, bugün veya yarın hiçbir milli cumhuriyetin olmayacağı bir sır değil. Biz, Tatar aydınları, halkımızı bu koşullarda korumanın yollarını arıyoruz. Sadece iki yol var – insanlar kendini korumanın yollarını bulur veya insanlara devletleri yardım eder. Tatarların kendi devletleri yok. Ne yazık ki Tataristan’da Tatar halkını korumaya yönelik bir strateji yok. Tataristan’ın kendisi bir cumhuriyet olarak yok olma eşiğinde. Bunu bir şekilde halkımıza iletmek gerekiyordu. Birçok insan her zaman böyle şarkı söyleyip dans edeceklerini düşünür. Ama sıra şarkılara ve danslara de gelecek, çünkü kendi dilinde eğitimi olmayan insanların ne kültürü ne de edebiyatı olur. Konuşmamda, Hadi Atlasi’nin eserinden halkın kendi devleti varsa hayatta kalacağını anlatan bir alıntı yaptım.”

“KONUŞMAMIN RUSÇA ÇEVİRİSİNDE HATA YAPILDI”

Fauziya Bayramova, hakkındaki suçlamayı kabul etmediğini, konuşmasının Rusçaya çevirisinde de hatalar olduğunu belirtti.

Bayramova daha önce de, 2020 yılında Kazan Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşma sırasında, Tatarların tüm dünyanın gözü önünde milletlerini, kimliklerini ve kendilerini kaybettiklerini, Tatarların “sömürge yönetimi” tarafından yönetildiğini söylemiş ve 10 bin ruble para cezasına çarptırılmıştı.

Kırım’In Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatarlarına destek yazıları nedeniyle aşırıcılıkla suçlanan ve hakkında dava açılan Bayramova hakkında 2014 yılında 1 yıl denetimli serbestlik kararı verilmişti.