Rusya’da Navalnıy hakkında arama emri çıkarıldı

Güncel
Anife Bilal
14 Ocak 2021, 10:40
Anife Bilal
14 Ocak 2021, 10:40

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, Rusya’da zehirlendikten sonra tedavi gördüğü Almanya’dan ülkesine döneceğini açıkladı. Açıklamanın hemen ardından Rusya’da, Navalnıy hakkında arama emrinin çıkarıldığı öğrenildi.

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Ağustos 2020’de zehirlendikten sonra tedavi olmak için götürüldüğü Almanya’dan Rusya’ya döneceğini duyurdu. Her zaman ülkesine dönmek istediğini vurgulayan Navalnıy, “17 Ocak’ta evime döneceğim.” ifadesini kullandı. Öte yandan Rusya’da muhalif lider hakkında arama emrinin çıkarıldığı bildirildi.

AVUKATI DOĞRULADI

Rus medyasında dün akşam çıkan haberlerde, Rusya Federal Ceza Uygulama Servisinin (FSİN), 29 Aralık 2020 tarihinde Navalnıy hakkında arama emri çıkardığı bildirildi. Muhalif liderin avukatı Vadim Kobzev de bu bilgiyi doğruladı.

NAVALNIY’A NE OLDU?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.
Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.