"Rusya, Bulgaristan'da iktidarı korumak için elinden geleni yapacaktır"

Politika
Ömer Kaya
26 Ocak 2021, 15:17
Ömer Kaya
26 Ocak 2021, 15:17

Bulgaristan’da 4 Nisan 2021 tarihinde parlamento seçimleri düzenlenecek. 3,5 milyon seçmen, Bulgaristan Parlamentosu’nun 240 milletvekilini belirlemek için sandığa gidecek. Bulgaristan seçimlerinde en çok merak edilen konu, Rusya’nın hegemonyası ve Türk azınlığın parlamentoda temsil edilmesi meseleleri yer alıyor.

Türkiye’nin komşusu Bulgaristan, 4 Nisan’da parlamento seçimlerine gidecek. İktidardaki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisinin (GERB) yeniden iktidara gelip gelmeyeceği merak konusu. Ülkedeki Türk azınlığın sesi Bulgaristan Haber, seçim sürecine ilişkin yazı dizisi hazırladı. Yazı dizisinin ilki 25 Ocak 2021’de yayımlandı ve Londra’da yaşayan Bulgar tarihçi Emil Sokolov’un görüşlerini içeriyor.

“RUSYA, BULGARİSTAN’DA İKTİDARI KORUMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPACAKTIR”

Bulgaristan medyasından Fakti’de yayımlanan ve Raziye Çakır tarafından çevrilen haberde Sokolov, iktidardaki GERB partisinin Bulgaristan’da demokrasiyi parça parça ettiği belirtildi. İşte araştırmacı Emil Sokolov’un Bulgaristan seçimlerine ilişkin analizinden satır başları:

“Rusya Bulgaristan’da iktidarı korumak için elinden geleni yapacaktır. Sahte eleştiriler Başbakan Borisov’u Kasım ayından beri ayakta tutuyor.

Ülkemizin geleceği, sol ve sağ arasındaki ideolojik kavgada hangi tarafta yer alacağına bağlıdır. Bugünkü sol siyaset devam ederse yakında uçurumdan kayacağız. Sağcı politikanın hedefinde olanlar şunları diyor: ‘Polis devleti olmayalım, Rusya’ya hademe olmayalım, kul olmayalım, devlet kurumlarının durgunluğunu aşalım’. Sağ politika insanın önce kendine yardım etmesini öngörür. Bulgarların da kendilerine yardım etmesi zamanı gelmiştir. Yalnız dışardan yardım beklemeye son verelim.

Başbakan Boyko Borisov ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ikili  işbirliğini incelediler - HABERLER
Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Rusya devlet başkanı Putin

“MEMLEKETİN DURUMUNDAN MEMNUN OLMAYANLAR KALABALIKTA”

Şimdiye kadar olduğu gibi bu defa da sonuçsuz kalacak. Borisov kişiliğini halk sevmiyor ama Bulgaristan’ın sorunu o değil. Bugünkü Bulgar modelinden baş sorumlu odur, kendisinden hesap sorulmalıdır, fakat rüşvetçiliğe, dolandırıcılığa, hırsızlığa, vurdumduymazlığa, kabalığa ve dalaverecilere karşı çalışır model bulunmalıdır, önemli olan budur. Bizdeki muhalefet partiler iktidarla didişiyor, güncel sorunlar üstüne tartışıyor, bu hiçbir şeyi değiştirmez. Münakaşaların ortasına Borisov ya da yatak odasına girip çıkan bayanlardan herhangi birisi düşünce, politik konu, politik olmaktan çıkıyor. Bu işten kazançlı çıkan ise bir tek iktidarda olan kesimdir. Memleketin durumundan memnun olmayanlar kalabalık. Herkes değişim gerçekleştiğinde ne olacak sorusuna takılıyor. Muhalefet liderlerinin halkın anlayacağı sözlerle daha aydın bir gelecek tablosu çizmeleri zamanı gelmiştir.”