Rusya, AİHM kararlarını uygulamama kararı aldı!

Güncel
Anife Bilal
09 Haziran 2022, 17:14
Anife Bilal
09 Haziran 2022, 17:14

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Rusya’daki yargı yetkisini sona erdiren yasa tasarısını kabul etti.

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması, 7 Haziran 2022’de yapılan genel kurul toplantısında, 15 Mart’tan sonra kabul edilen ve yürürlüğe giren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararlarının uygulanmamasını öngören bir yasa tasarısını onayladı. Bununla birlikte tasarıda, AİHM kararları uyarınca parasal tazminat ödemesinin artık sadece ruble olarak yapılacağı ve “dost olmayan ülkelerdeki” bankaların hesaplarına yapılmayacağı belirtildi.

AKPM RUSYA’YI AVRUPA KONSEYİ’NDEN ÇIKARDI

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde (AKPM), 16 Mart’ta gerçekleştirilen oylama ile Rusya’nın Avrupa Konseyi’nden ayrılması çağrısı içeren karar kabul edildi. Karara göre; Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle Avrupa Konseyi üyesi olarak kalamayacak. Buna göre, Rusya’nın derhal üyelikten geri çekilmesi, aksi halde üyelikten çıkarılması gerekiyor. Bu karar ile Rusya ve vatandaşları, siyasal alanda Avrupa ailesinden ve Avrupa’nın ortak hukuk alanından dışlanıyor.