Rusya, ABD'ye nota verdi: 10 diplomat sınır dışı edilecek!

Güncel
Ozan Barış Erim
21 Nisan 2021, 21:19
Ozan Barış Erim
21 Nisan 2021, 21:19

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Rus diplomatları sınır dışı etmesine karşılık, 10 Amerikalı diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını nota ile bildirdi. Rusya’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada, diplomatların 21 Mayıs 2021’e kadar ülkeyi terk etmeleri istendi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Büyükelçi Yardımcısı Bart Gorman’ı Bakanlığa çağırarak, ABD’nin Moskova Büyükelçiliğinde çalışan 10 diplomatın istenmeyen kişi ilan edildiğini belirten nota verdi. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, diplomatların 21 Mayıs 2021 tarihine kadar Rusya topraklarını terk etmeleri istendiği belirtildi. Açıklamada, ABD’nin temelsiz şekilde Rus diplomatları istenmeyen kişi ilan etmesine karşılık bu kararın alındığı belirtilerek, “Bu tedbir, Amerikan tarafının Washington’da Rus Büyükelçiliğinde ve New York’ta Rus Konsolosluğunda çalışanları temelsiz bir şekilde ‘istenmeyen kişi’ olarak ilan etmek suretiyle gösterdiği düşmanca eylemlere misillemedir.” ifadeleri kullanıldı. Öte yandan Bakanlık, ABD’nin kararına karşılık yakın gelecekte yeni adımlar da atılacağı belirtildi.

ABD RUS DİPLOMATLARI SINIR DIŞI ETMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden, 15 Nisan’da siber saldırı girişimi ve başkanlık seçimlerine müdahale ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle 10 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıklamış, ABD Hazine Bakanlığı da Rusya ekonomisini hedef alan yaptırımlar açıklamıştı.