Rusya, AB vatandaşı 8 yetkiliye yaptırım uygulayacağını açıkladı!

Güncel
Ozan Barış Erim
30 Nisan 2021, 22:50
Ozan Barış Erim
30 Nisan 2021, 22:50

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) vatandaşı 8 yetkiliye ülkeye giriş yasağı getirdiğini açıkladı. Konu ile ilgili Bakanlıktan yapılan açıklamada, AB’nin Rus vatandaşları ve kuruluşlarına yönelik tek taraflı “yasa dışı” kısıtlama uygulama siyaseti nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, sekiz AB vatandaşı yetkiliye, Rusya’ya giriş yasağı getirildiğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığının bugün yaptığı açıklamasında, AB’nin Rus vatandaşları ve kuruluşlarına yönelik tek taraflı yasa dışı kısıtlama uygulama siyasetini sürdürdüğü vurgulandı. Ayrıca açıklamada, ABD’nin Avrupa’yı teşvik ettiği belirtilerek, “Elbette, bu, Avrupa’nın sert jeopolitik yüzleşme alanına dönüştürülmesine olan ilgisini gizlemeyen ABD’nin bilgisi ve teşviki ile açık ve kasıtlı olarak yapılıyor.” ifadeleri kullanıldı.

GİRİŞ YASAĞI UYGULANAN KİŞİLER

Giriş yasağı verildiği bildirilen kişiler ise şu şekilde:

“Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Maria Sassoli, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Fransız Delegasyonu Üyesi Jacques Maire, Almanya Berlin Savcılığı Yöneticisi Jorg Raupach’ın yanı sıra Avrupa Komisyonu’nun Değerler ve Şeffaflıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, Letonya Ulusal Elektronik Medya Konseyi Başkanı Ivars Abolins, Letonya Devlet Dil Merkezi Direktörü Maris Baltins, İsveç Savunma Araştırmaları Enstitüsü Kimyasal, Biyolojik ve Nükleer Güvenlik Laboratuvarı Başkanı Asa Scott ve Estonya Dil Bölümü Başkanı Ilmar Tomusk.”