Rusya, 4 ülkenin büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırdı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Nisan 2021, 11:13
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Nisan 2021, 11:13

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ülkedeki Rus diplomatları sınır dışı eden Letonya, Litvanya, Estonya ve Slovakya’nın Moskova Büyükelçilerinin Dışişleri Bakanlığına çağırıldığını duyurdu.

Çekya ile Rusya’nın arasındaki artan gerilimden sonra 22 Nisan 2021 tarihinde Slovakya 3 Rus diplomatı, Slovakya’nın ardından ise 23 Nisan tarihinde Baltık ülkelerinden Letonya ve Estonya 1’er Rus diplomatı, Litvanya ise 2 Rus diplomatı “istenmeyen kişi” ilan ederek sınır dışı etti. Bunun üzerine Rusya, toplamda 4 ülkenin Rus diplomatları sınır dışı etmesine tepki gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklama ile Letonya, Litvanya, Estonya ve Slovakya’nın Moskova Büyükelçilerinin Dışişleri Bakanlığına çağırıldığı bildirildi. Konuya ilişkin açıklamada, söz konusu ülkelerin yarın Rusya Dışişleri Bakanlığında olacağını belirtilerek, “Baltık ülkeleri ve Slovakya’nın Büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA VE ÇEKYA ARASINDA DİPLOMATİK KRİZ

16 Ekim 2014’te o zamanki adıyla Çek Cumhuriyeti’nin Vrbetice kenti yakınındaki mühimmat deposunda yaşanan patlamada depo yerle bir olmuştu. Çek polisi, 2018’de İngiltere’nin Salisbury kentinde iki eski Rus ajanın zehirlenmesi olayıyla da ilişkili olduğu öne sürülen Alexander Mishkin ve Anatoly Chepigov adlı kişilerin patlamayla ilgilerinin olduğundan şüphelenildiğini açıkladı.

Çekya, 17 Nisan tarihinde, 18 Rus diplomatı, istihbarat faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle, sınır dışı etmişti. Diplomatlar, 2014’teki patlamada rol almakla suçlanıyor. İddiaların “temelsiz ve absürd” olduğunu savunana Rusya da Çekya’nın 20 diplomatını sınır dışı etme kararı aldı.

İki ülke arasındaki gerilim ticari ilişkilere de yansıdı ve Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Karel Havlicek Rus nükleer enerji şirketi Rosatom’un Dukovany nükleer güç santrali yeni ünite inşaatı ihalesine katılacak firmalar listesinden çıkarılacağını açıkladı.
Çekya İçişleri Bakanı Jan Hamacek ise Rusya’dan almayı planladıkları Sputnik V koronavirüs aşısından vazgeçtiklerini duyurdu. Sınır dışı edilen 18 Çek diplomatın Moskova’ya dönmelerine izin verilmemesi halinde daha fazla Rus diplomatı sınır dışı edecekleri şeklinde Rusya’ya ültimatom veren Çekya Dışişleri Bakanı Jakub Kulhanek ise, 22 Nisan Perşembe günü Rusya Prag Büyükelçiliği çalışanı 60 kişiyi daha sınır dışı edeceklerini ilan etti.