Ruslar, savaş bahanesiyle Finlandiya'ya akın ediyor!

Güncel
_QHA Ankara
31 Temmuz 2022, 08:11
_QHA Ankara
31 Temmuz 2022, 08:11

Finlandiyalılar, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgal girişimi ve saldırıları devam ederken; Rusların ülkelerine turist olarak gelmesinden şikayetçi. Finlandiya halkı, Rusların yaptırımlardan dolayı ülkelerine gelmelerinden rahatsız oldu.

Rusya, Kovid-19 nedeniyle getirilen seyahat yasaklarını 15 Temmuz’da kaldırdığından beri Finlandiya’ya giden turist sayısında artış yaşandı. İskandinav ülkesi de pandemiye karşı tedbir olarak uyguladığı seyahat yasaklarını haziranda kaldırmıştı. Kısıtılamaların kaldırılmasını fırsat bilen çok sayıda Rus, Finlandiya’ya akın etti.

Fransız haber ajansı Agence France-Press (AFP), bu hususa dikkat çekerek son dönemde, Rusların, Finlandiya’ya akın etmesini gündeme getirdi. Yerel medya kuruluşlarının paylaştığı bilgilere göre Finlandiya, bu ay 10 bin Rus turiste vize verirken, ülkeye giriş yapan Rusların sayısıysa 185 bin oldu. Rusya’nın ikinci büyük şehri St. Petersburg’daki otobüs firmaları da talebin yüksek olduğunu belirtti.

FİNLANDİYALI POLİTİKACILAR, RUSLARA TURİST VİZESİ VERME İŞLEMLERİNİN DURDURULMASINI TALEP ETTİ

AFP’nin haberine göre, Finlandiya’da muhalefetteki Ulusal Koalisyon Partisi’nden parlamenter Jukka Kopra, bu hafta Ruslara turist vizesi verme işlemlerinin durdurulmasını talep etti. Kopra, “Bu durum dayanılmaz bir şey. Ukrayna’da siviller, çocuklar ve kadınlar öldürülürken Ruslar, Avrupa Birliği’nde tatil yapıyor” ifadelerini kullandı.

Muhafazakar partinin önerisine iktidar kanadından da destek geldi. Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi’nden Aki Linden, “Kısıtlamaların artırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu meseleyle şu anda Dışişleri Bakanlığı ilgileniyor” değerlendirmesinde bulundu.