Rus işgal güçleri, Ukrayna tarihi ve edebiyatı kitaplarını yok ediyor!

Güncel
Anife Bilal
25 Mart 2022, 17:43
Anife Bilal
25 Mart 2022, 17:43

Rus işgal güçlerinin, ele geçirdikleri Ukrayna yerleşim yerlerinde “Rus propagandası ile uyuşmayan” tarih ve edebiyat kitaplarını yok ettiği bildirildi. İşgalcilerin oluşturduğu “askeri polis birliklerinin”, yerleşim yerlerini dolaşarak sözde “uygunsuz” kitaplara el koyduğu ifade edildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Askeri İstihbarat Başmüdürlüğü yaptığı açıklamada, Rusya’nın oluşturduğu sözde askeri polis birliklerinin işgal altına alınan bölgelerinde Ukrayna tarihi ve edebiyatı kitaplarına el koyduğu ve onları yok ettiği bildirdi. Açıklamada, işgalcilerin; Lugansk, Donetsk, Çernigiv ve Sumı bölgelerinde özellikle Maydan Olayları (2013-2014), Donbas’taki askeri operasyonu, Ukrayna kurtuluş mücadelelerinin tarihi konulu kitaplar başta olmak üzere Rus propagandası ile uyuşmayan kitapları topladıklarını, ya buldukları yerde yok ettiğini veya bilinmeyen bir yere götürdüğünü aktarıldı. 

İşgalcilerin, Ukrayna tarihi ders kitaplarını, Ukrayna edebiyatı kitaplarını “aşırılıkçı” edebiyat olarak değerlendirdiği belirtilen açıklamada, “İşgalcilerin elinde anılması yasak olan bir dizi isim listesi bulunuyor. Bunlar arasında: Mazepa, Petlyura, Bandera, Şuhevyç, Çornovil isimleri de yer alıyor.” denildi.

İŞGALCİLER, TARİHİ BELGELERİN BULUNDUĞU ARŞİVİ YOK ETTİ!

Bununla birlikte, Ukrayna Devlet Arşiv Servisi Başkanı Anatoliy Hromov, işgalcilerin Çernigiv’e Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) arşivini yok ettiğini bildirdi. Hromov ilgili arşivde Sovyetler Birliği’nin Ukraynalılara karşı işlediği suçları belgeleyen bilgilerin saklandığına dikkat çekerek, “Rusya tarih boyunca Ukrayna arşivlerini çaldı ve yok etti. Bu Rusya İmparatorluğu, Sovyet Birliği zamanında gerçekleşti ve 2014’te işgalciler Kırım Yarımadası’ndaki Ukrayna devlet arşivlerini ele geçirdiği sırada yaşandı.” dedi.