Emekli Rus Korgeneral: Türkiye büyük Turan'a ilerliyor biz seyrediyoruz

Politika
Ömer Cihad Kaya
23 Aralık 2020, 21:36
Ömer Cihad Kaya
23 Aralık 2020, 21:36

Türkiye’nin II. Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’ın yanında yer alması, Kırım konusunda Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunması ve Kafkasya ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleriyle yakın ilişkiler kurması, Rusları endişeye sevk etti. Şanghay Beşlisinin fikir babası olarak tanınan emekli Korgeneral Leonid İvaşov katıldığı bir programda, Türkiye’nin Kırım, Azerbaycan ve Türk Cumhuriyetlerine yönelik politikalarını endişe içinde seyrettiklerini bildirerek, “Türkiye açık bir şekilde Büyük Turan projesine doğru ilerliyor. Ve Rusya zamanla bağımlı hale gelecek” dedi.

Şanghay İşbirliği Örgütü fikir babası olan, Rus askeri uzman emekli Korgeneral Leonid İvaşov, Rusya’da bir Youtube kanalına 20 Aralık 2020 tarihinde verdiği röportajda, Türkiye ve Rusya’nın Asya’daki politikalarına değindi. Kanalın yapımcısı Maksim Kalaşnikov’un sorularını yanıtlayan emekli asker İvaşov, programda Türkiye’nin büyük Turan’a doğru ilerlediğini söyledi.

“TÜRKİYE ADIM ADIM TURAN’A İLERLİYOR BİZ İSE SEYREDİYORUZ”

Rusya’da güncel siyasi olaylara yönelik yayın yapan Roy TV isimli Youtube kanalında, Karabağ Savaşı kapsamında Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın Asya ve Kafkasya’ya yönelik politikaları konuşuldu. Programın konuğu olan emekli Rus general Leonid İvaşov’un açıklamaları şu şekilde:

“Türkiye’nin Karabağ’daki amacına gelince… Onlar için en önemlisi Laçin Koridoru’ydu. Azerbaycan’ı Türkiye ile bağlamak için ve daha sonra Orta Asya’ya çıkış için. Türkiye’nin Güney Kafkasya’da varlığı onlar için jeopolitik projesinin stratejik önem taşıyan konusudur. Ve Türkiye Dışişleri Bakanı Astana Kazakistan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Büyük Turan’ın birleşik ordusunun kurulması gerektiğini söylüyor, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü alanında bunu söylüyor. Kazakistanlı Dışişleri Bakanı da bunu reddetmiyor. Biz ise susuyoruz. Birkaç gün sonra Özbekistan’la askeri stratejik anlaşma imzalıyorlar. Bizim sorumluluk alanımızda. Ki daha İslam Karimov zamanında bizim ülkelerimiz arasında böyle bir anlaşma imzalanmıştı. Özünde askeri müttefik sözleşmesi. Sonrasında Kırgızistan’da olanları görüyoruz. Türkiye’nin müdahalesi olmadığını düşünmüyorum. Yani Türkiye açık bir şekilde Büyük Turan projesine doğru ilerliyor. Ve Rusya zamanla bağımlı hale gelecek, bugün bile öyle...

“TÜRKİYE KARABAĞ’LA KALMAYACAK…”

Hatta, ileride Türkiye ile Rusya karşı karşıya gelir, gelmek zorunda kalacaktır. Bugün, Novorossiya’yı (Rus yanlısı teröristlerin kontrolünde olan Donbas bölgesi, Ruslar öyle adlandırıyor) vurmak için hazırlık yapıldığını gözlemliyoruz. Birincisi, Türkiye resmi düzeyde Zelenskıy hükumeti ile Novorossiya ve Kırım meselesi ile ilgili müzakereler yapıyor. Türkiye’nin Kırım hakkındaki söylemleri tarafsız gibi. Onu (Kırım’ı) Rus toprağı olarak tanımıyor ama aynı zamanda Ukrayna’ya iade edileceği sözünü vermiyor. Kendi oyununu oynuyor. Resmi Türk evraklarında da Kırım eski Osmanlı toprağı olarak geçiyor. Yani biz bunun Karabağ’la bitmeyeceğini görüyoruz. Orta Asya’ya doğru ilerleme, 2. ve 3. düzey devlet görevlilerinin bu yöndeki etkinliği vesaire. Ve aynı zamanda devlet düzeyinde Ukrayna ile çalışıyorlar hem Kırım hem Donbas üzerinde. Resmi medya kuruluşlarının haberlerinde görmedim ama sosyal ağlarda, internette, Karabağ’da başarılı şekilde çalışan 20 İHA’nın yıl sonuna kadar (Ukrayna’ya) sevkiyatına dair çok bilgi var.”

Yayının tamamını bu bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz.