Ruhani: Ukrayna uçağının düşürülmesiyle ilgili sorumlular adil bir mahkemede yargılanacak

Güncel
E. K.
06 Ocak 2021, 17:06
E. K.
06 Ocak 2021, 17:06

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçen yıl Tahran üzerinde düşürülen Ukrayna yolcu uçağının vurulmasından sorumlu kişilerin adil bir mahkemede yargılanacağını söyledi. Ruhani açıklamasında, uçağın hata sonucu hedef alındığını vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 8 Ocak 2020’de başkent Tahran’da “yanlışlıkla” ateşlenen hava savunma füzesiyle düşürülen Ukrayna Hava Yollarına ait yolcu uçağıyla ilgili sorumluların yargılanmasının önemli olduğunu belirtti. Ruhani başkent Tahran’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, uçağın hata sonucu hedef alınarak düşürüldüğünü vurgulayarak, “Ukrayna uçağının düşürülmesiyle ilgili sorumlular adil bir mahkemede yargılanmalıdır. Bugün bu mahkemenin kurulması için ısrar ediyoruz. İran yargısı sorumlu ya da sorumluları kesinlikle yargılayacaktır. Bu mahkeme süreci bizim için önemlidir.” diye konuştu.

AA’nın haberine göre Ruhani, olayın tüm boyutlarıyla açığa kavuşturularak kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

UÇAKTAKİ 176 KİŞİDEN KURTULAN OLMAMIŞTI

Ukrayna Hava Yollarına ait “Boeing 737” tipi yolcu uçağı, 8 Ocak sabahı Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanından havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 176 kişiden kimse kurtulamamıştı.

YANLIŞLIKLA DÜŞÜRÜLDÜĞÜ SAVUNULDU

İranlı yetkililer önce uçağın vurulduğu iddialarını kabul etmedi ancak daha sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının hassas askeri bir noktanın üzerinden geçerken, insani hata sonucu hava savunma sistemi tarafından fırlatılan 2 füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü savunmuştu.

İNSANİ HATA SONUCU

İran Sivil Havacılık Kurumunun yayımladığı raporda ise uçağın düşürülmesinin, görevi ihmal ve iletişim sorunu kaynaklı insan hatasından kaynaklandığı yönünde idi.

“DÜŞMAN UÇAĞI OLARAK ALGILANDI” AÇIKLAMASI

Raporda, “Savunma sisteminin yerinin değiştirilmesi sonrası sistemde kuzey yönü tanımlamasının yapılmasının ihmal edilmesi nedeniyle yolcu uçağı, düşman uçağı olarak algılanmıştır.” denildi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, uçağın düşürülmesinden birkaç saat önce İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesine misilleme olarak ABD’nin Irak’taki üslerine füze saldırıları düzenlemişti.

İRAN TAZMİNAT ÖDEMEYİ KABUL ETMİŞTİ

Olayın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sorumlular ortaya halen çıkarılamadı. İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, dün yaptığı açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın tamamlandığını ve bu ay içerisinde mahkemeye gönderileceğini duyurmuştu.

Tahran yönetimi, 30 Aralık 2020’de yolcu uçağında hayatını kaybedenlerin her birinin ailesine 150 bin dolar (1,1 milyon Türk lirası) tazminat ödeyeceğini duyurmuştu. Kanada’da olayla ilgili İran devletine dava açan kurbanların yakınları ise sorumluların cezalandırılmasını istiyor.