Romanya, Kırım'daki yasa dışı Rusya Duması seçimlerini tanımıyor

Politika
Ömer Cihad Kaya
21 Eylül 2021, 11:48
Ömer Cihad Kaya
21 Eylül 2021, 11:48

Romanya Dışişleri Bakanlığı, Kırım’da yasa dışı bir şekilde düzenlenen Rusya Devlet Duması seçimlerini tanımadığını duyurdu.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde yasa dışı bir şekilde düzenlenen Rusya Devlet Duması seçimleri tamamlandı. Birçok ihlale sahne olan seçime, katılım oranı yüzde 50’yi geçmedi. Dünya ülkeleri, Rusya’nın hukuksuz ilhakı ve işgaline maruz kalan Kırım Yarımadası’ndaki yasa dışı Duma seçimlerini tanımadığını dile getiriyor.

Romanya Dışişleri Bakanlığının yayımladığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Romanya, yasa dışı olarak ilhak edilen Kırım’da düzenlenen sözde Rus Devlet Duması seçimlerini meşru olarak tanımıyor. Romanya, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde desteklemektedir.

ABD, AB VE BİRLEŞİK KRALLIK, KIRIM’DAKİ SÖZDE SEÇİMLERİ TANIMADIKLARINI DUYURDU

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Krallık, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da düzenlediği sözde seçimleri tanımadıklarını açıkladı. Yapılan açıklamalarda; uluslararası toplumun Kırım’ı, Ukrayna’nın egemen bir bölgesi olarak gördüğü ve Rus işgalini tanımadığı vurgulandı.

İlgili haber: Sözde seçimlerin sonuçları, Kırımlıların hayal kırıklığını gösterdi

RUSYA’DA DUMA SEÇİMLERİ

Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma için milletvekili seçimleri, 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde yapıldı. Rusya’da seçimlerde Devlet Duması’ndaki 450 sandalye için 14 parti yarıştı. Öte yandan muhalif adayların ve partilerin seçimlere katılması engellendi. Kremlin yönetimi Kovid-19 salgını öne sürerek AGİT Gözlem Heyetinin takibine izin vermedi.

Rusya'da Duma için milletvekili seçimi 19 Eylül'de yapılacak - Haberler Son  Dakika

UKRAYNA PARLAMENTOSU İŞGAL ALTINDAKİ BÖLGELERDEKİ YASA DIŞI SEÇİMLERİ TANIMAMA KARARI ALDI

Ukrayna Parlamentosu 8 Eylül 2021’de uluslararası kuruluşlara, Kırım’da ve Donbas Topraklarında Yapılacak Olan Rusya Devlet Duması Seçimlerini Tanımama Çağrısına Dair” başlıklı kararı kabul etti. Karar için 318 milletvekili “evet” oyu kullandı. Kararı parlamentoya sunan Ukrayna milletvekili Oleksiy Gonçarenko yaptığı açıklamada, “Bu çok önemli bir karar. Kırım ve Donbas Ukrayna’dır!” diye vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın işgal ettiği Kırım ve Donbas’ta düzenlediği yasa dışı seçimleri kınadı ve uluslararası toplumu uluslararası hukuku ihlal ederek oluşturulan Rusya Devlet Duması’nın meşruiyetini tanımama çağrısında bulundu.