Reuters: ABD, Türkiye’ye yaptırım uygulayacak

Haberler
Ozan Barış Erim
11 Aralık 2020, 15:30
Ozan Barış Erim
11 Aralık 2020, 15:30

Üst düzey bir Türk yetkili, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) S-400 füzelerini aldığı için Türkiye’ye karşı her an başlatmayı değerlendirdiği yaptırımların ilişkilere zarar vereceğini, Ankara’nın sorunların müzakere yoluyla çözümünden yana olduğunu söyledi.

İkisi ABD’li yetkili olmak üzere konu hakkında bilgi sahibi dört kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre yaptırımlar Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nı (SSB) ve SSB Başkanı İsmail Demir’e uygulanacak. Yaptırım kararlarının Türkiye’nin savunma sanayi açısından etkili olacağı, ancak daha geniş kapsamlı yaptırım beklentisine göre ufak olacağı yorumları yapıldı.

“TEK TARAFLI CEZALARI KABUL ETMEYECEĞİZ”

Reuters Haber Ajansı’na değerlendirmede bulunan ismi açıklanmayan Türk yetkili, kararın, NATO üyesi iki ülke ABD ve Türkiye’nin arasındaki ilişkilere zarar vereceğini söyledi. Aynı yetkili, “Yaptırımlar sonuç vermez. Ters etki yapar. İlişkilere zarar verir. Türkiye sorunların diplomasi ve diyalogla çözümlenmesinden yana ve tek taraflı cezaları kabul etmeyeceğiz” dedi.