Putin: Ukrayna, NATO’ya girerse silah sevkiyatları başlar

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Aralık 2021, 23:00
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Aralık 2021, 23:00

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın NATO’ya katılma ihtimalinden ötürü endişe duyduklarını söyledi. Putin, “Ukrayna NATO’ya girerse ardından Ukrayna’ya bizim için tehdit oluşturacak silah sevkiyatları başlar.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Rusya’nın Soçi kentinde yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile dün yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini söyleyerek, “Sanıyorum ABD tarafı da görüşmeyi bu şekilde değerlendiriyor. Önemli olan, görüşmeler yapabiliyor olmamız. Rusya ile ABD arasında güvenlik konularını ele alacak ortak bir yapı kurma kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA SALDIRACAK MI?

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırma planı yapıp yapmadığına yönelik bir soruyu, “Bu provokatif bir soru. Rusya barışçıl bir dış siyaset güdüyor.” şeklinde yanıtlarla geçiştiren Putin, NATO’ya ilişkin rahatsızlığını bir kez daha dile getirdi. Putin, “Ukrayna’nın NATO’ya katılma ihtimalinden endişe duymamamız mümkün değil. Ukrayna NATO’ya girerse, ardından Ukrayna’ya bizim için tehdit oluşturacak silah sevkiyatları başlar.” dedi.