Prizren'de Türk Kültür Merkezi inşasına yönelik anlaşma imzalandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Temmuz 2021, 11:23
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Temmuz 2021, 11:23

Kosova’nın güneybatısındaki Prizren şehrinde, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanlığı ile Prizren Belediyesi arasında Türk Kültür Merkezi inşasına yönelik anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre, Kosova’da Türk Kültür Merkezi inşa edilecek.

Kosova’nın güneybatısındaki Prizren şehrinde, Türk Kültür Merkezi inşasına yönelik anlaşma imzalandı. Prizren Belediyesindeki imza töreninde, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Fikrim Damka, Prizren Belediye Başkanı Mütaher Haskuka, Kosova Meclisi Milletvekilleri Fidan Brina Jılta ve Enis Kervan’ın yanı sıra diğer yetkililer yer aldı.

FİKRİM DAMKA: KOSOVA TÜRK TOPLUMUNUN BEKLEDİĞİ BİR PROJE

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Fikrim Damka, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Kültür Merkezi’nin faaliyete geçmesinin ardından Prizren’de yaşayan tüm topluluklara yönelik faaliyetler düzenleneceğini belirtti. Bakan Damka, projenin Prizren’in çok kültürlü yapısının gelişmesine katkı sağlayacağına olan inancını dile getirdi.
Damka, Kosova’da yaşayan Türk toplumunun uzun zamandır beklediği bir projeyi başlatmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bakanlık olarak bu yıl ve önümüzdeki yıl bu projeye destek olacağımızın imzasını bugün atmış bulunmaktayız. İnanıyorum ki en kısa zaman içerisinde bütün süreç tamamlanır ve en kısa zaman içerisinde bu projenin temelini atmış olacağız.” diye konuştu.

PRİZREN BELEDİYE BAŞKANI: KÜLTÜREL KURUMLAR TAMAMLANMIŞ OLACAK

Prizren Belediye Başkanı Mütaher Haskuka da kültür şehri olarak anılan Prizren’de açılacak Türk Kültür Merkezi’nin kültürel aktivitelerin gelişmesine katkı sağlayacağını vurgulayarak “Prizren birçok topluluğun birlikte hoşgörü içerisinde yaşadığı bir şehir. Türk Kültür Merkezi haricinde birkaç hafta sonra Boşnak Kültür Merkezi’nin de açılışını yapacağız ve bir anlamda Prizren Belediyesindeki kültürel kurumlar tamamlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanlığı ile Prizren Belediyesinin finanse edeceği Türk Kültür Merkezi’nin, yaklaşık 1 milyon avro tutarında olacağı öngörülüyor.

İlgili haber: Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Damka: Türkiye’nin Balkanlardaki rolü çok önemli