Polonya Türkiye'den 24 adet Bayraktar SİHA alacak! Polonya Cumhurbaşkanı Türkiye'ye gelecek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Mayıs 2021, 16:23
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Mayıs 2021, 16:23

Polonya Savunma Bakanlığının Türkiye’den 24 adet Bayraktar TB2 alınacağını duyurmasının ardından yeni bir gelişme yaşandı. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacağı duyuruldu. Tarafların 24-25 Mayıs’taki ziyaret kapsamında bir dizi anlaşmaya imza atması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından bugün yapılan açıklamaya göre, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak. Ziyaret kapsamında 24 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak görüşmelerde, Türkiye ve Polonya arasındaki ikili ilişkiler tüm veçheleriyle gözden geçirilecek, iş birliğinin daha da geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak. Güncel, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunulacak görüşmeler sırasında ikili ilişkilerin ahdi zeminini güçlendirecek anlaşmaların imzalanması da bekleniyor.

POLONYA, TÜRKİYE’DEN 24 ADET BAYRAKTAR TB2 SİHA ALACAK

Polonya’nın resmi radyo kanalına konuk olan Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Türkiye’den 24 adet Bayraktar (TB2) tipi insansız hava aracı (SİHA) alınacağını açıkladı. SİHA’ların yanı sıra Türkiye’den lojistik ve eğitim ekipmanlarının da satın alınacağını duyuran Bakan, ilk teslimatın 2022 yılında yapılmasının beklendiğini ifade etti. DW’de dün yer alan habere göre Türk yapımı insansız uçakların saldırı yetenekleri olduğunu belirten bakan, söz konusu uçakların Doğu Avrupa’daki savaşlarda “kendilerini kanıtladığını” söyledi.

POLONYA İLK KEZ TÜRKİYE’DEN İHA ALACAK!

Polonya ile Türkiye arasındaki satış anlaşmasının Pazartesi günü Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda’nın Türkiye’ye yapacağı ziyaret sırasında imzalanması bekleniyor.

Polonya, askeri anlaşmalarda tercihini genelde ABD’li şirketlerden yana kullanıyor. ABD Savunma Bakanlığına bağlı DSCA’nın (Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı) verdiği bilgilere göre, Polonya 2020 yılında ABD’den 4 milyar 700 milyon dolarlık askeri teçhizat siparişi verdi. Anlaşmanın imzalanması halinde Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi Polonya, ilk kez Türkiye’den insansız hava aracı satın almış olacak.