Polonya, Rusya ve Belarus'u AB'ye karşı hibrit saldırı düzenlemekle suçladı

Haberler
Anife Bilal
10 Kasım 2021, 14:37
Anife Bilal
10 Kasım 2021, 14:37

Polonya ile Belarus sınırındaki göçmen krizi kötüleşmeye devam ediyor. Polonyalı yetkililer, salı günü iki büyük göçmen grubunun Belarus-Polonya sınırını geçerek Polonya’ya girmeyi başardığını duyurdu. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Belarus sınırındaki mülteci krizi ile ilgili açıklamasında, “Bu, Belarus rejiminin Polonya ve Avrupa Birliği’ne (AB) karşı yürüttüğü hibrit saldırıdır” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da yaşamak isteyen, çoğu Ortadoğu ülkelerinden olan binlerce göçmenin Belarus üzerinden Avrupa Birliği (AB) sınırına geçmek istemesi Belarus ile Polonya sınırında tansiyonu yükseltti. Polonya Sınır Servisi, dün akşam saatlerinde, Krınki (Krynki) ve Beloveja (Białowieża) yerleşim yerleri yakınlarında, iki büyük göçmen grubunun Belarus-Polonya sınırını geçerek Polonya’ya girmeyi başardığını bildirdi. Bu sabah açıklama yapan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, ülkeye girmeye başaran tüm göçmenlerin gözaltına alındığını aktarırken, “Hareketli bir geceydi. Birçok yerde sınırı geçme girişimlerinde bulunuldu.” diyerek sınırda 15 bin Polonya askerinin nöbet tuttuğunu belirtti.

POLONYA CUMHURBAŞKANI: BELARUS REJİMİ, POLONYA VE AB’YE SALDIRIYOR

Öte yandan dün düzenlenen Polonya Ulusal Güvenlik Bürosu toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Belarus’u mültecileri kullanarak Polonya ve AB sınırına saldırmakla suçladı. Cumhurbaşkanı Duda yaptığı açıklamada Polonya-Belarus sınırındaki krizine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Son haftalarda tekrarladığım gibi bir kere daha net olarak söylemek istiyorum; bu Belarus rejiminin Polonya ve AB’ye karşı yürüttüğü hibrit saldırı. Polonya sınırını geçmeye çalışan ve binlerce kişiden oluşan mülteci grupları Belarus askerleri tarafından yönlendiriliyor. Çekilen videolarda bunlar açıkça görülüyor.”

“LUKAŞENKO, PUTİN’İN TALİMATLARINI YERİNE GETİRİYOR”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, mülteci krizi nedeniyle Polonya Meclisinde (Sejm) yapılan olağanüstü toplantıda, mülteci krizinden Rusya’nın sorumlu olduğunu ifade ederek, ülkesinin güvenliğinin ve sınırlarının son 30 yılda ilk defa böylesine ağır şekilde saldırıya uğradığını kaydetti.

Rusya’nın imparatorluk siyaseti izlediğini vurgulayan Morawiecki, ”Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, mülteci krizi süresince Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatlarını yerine getiriyor.” dedi.

“RUSYA AB’Yİ KALICI OLARAK İSTİKRARSIZLAŞTIRMAK İSTİYOR”

Belarus-Polonya sınırında 2-4 bin sığınmacının bulunduğunu açıklayan Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, ”Rusya, bir göç krizini tetikleyerek Doğu ve Orta Avrupa’yı ve bir bütün olarak AB’yi kalıcı olarak istikrarsızlaştırmak istiyor. Lukaşenko’nun siyasi hedefi, AB’yi kendi gücünü tanımaya ve yaptırımları kaldırmaya zorlayarak kendisini kabul ettirmek.” şeklinde konuştu.

BELARUS-POLONYA MÜLTECİ KRİZİ

AB Belarus yönetimine karşı, 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tavrı ve ardından muhalif bir gazeteciyi taşıyan Ryanair Havayollarına ait uçağını zorla indirmesi nedeniyle yaptırımlar uyguladı. Buna karşılık olarak Belarus lideri Lukaşenko AB’yi açıkça tehdit ederek yaptırımlara misilleme olarak ülkenin mülteci politikasını AB’yi zor durumda bırakmak için değiştireceklerini ilan etmişti. Belarus’un tavrı Rusya tarafından da desteklendi. Putin’in en önemli muhaliflerinden siyasetçi Aleksey Navalnıy’nin zehirlenmesinin ardından AB’nin yaptırım uyguladığı Rusya açısından da göçmen akımıyla AB’yi zor durumda bırakmak uygun bir taktik olarak değerlendirildi. Rusya, Lukaşenko’dan bu konuda desteğini esirgemeyeceğini net bir şekilde ifade etti.