Polonya Parlamentosundan Rus saldırganlığıyla karşı karşıya kalan Ukrayna'ya destek çağrısı

Güncel
Anife Bilal
28 Ocak 2022, 13:14
Anife Bilal
28 Ocak 2022, 13:14

Polonya Parlamentosu, NATO ve Avrupa Birliği üye ülkelerine seslenerek Rus saldırganlığı ile karşı karşıya kalan Ukrayna’ya tam destek vermeye çağırdı. Ayrıca Polonya Parlamentosu, Rusya’nın saldırgan politikasını kınadı.

Polonya Parlamentosu, dün Ukrayna’ya destek veren kararı kabul etti. Kararda, Polonya Parlamentosunun, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü eylemleri endişeyle takip ettiği vurgulanarak şu ifadeye yer verildi:

Bu faaliyet, Avrupa’da silahlı bir çatışmaya ve istikrarsızlığa yol açma konusunda ciddi bir risk oluşturuyor ayrıca Polonya’nın çıkarlarına aykırıdır”

Parlamento, NATO ve AB üye ülkeleri hükumetlerine, savaşla karşı karşıya kalan Ukrayna’ya tam destek verme ve Rus saldırganlığına net bir yanıt verme çağrısında bulundu. 

KUZEY AKIM 2’YE KARŞIYIZ

Rusya’nın AB ülkeleri ve ortaklarına uyguladığı enerji baskısının mevcut krizin ifadelerinden biri olduğu kaydedilen kararda, “Rusya’nın saldırganlığı karşısında Avrupalı ülkelerin birliğini baltalayan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının faaliyete geçirilmesine karşıyız.” denildi.

UKRAYNA’NIN AB VE NATO ÜYELİĞİ HAKKI TARTIŞILAMAZ

Ayrıca kararda, Ukrayna’nın Avrupa Birliği ve NATO üyelik yolunun açık kalması gerektiği ve katılım hakkının tartışılmaz olduğu vurgulandı.