Paşinyan'dan Türkiye'ye sinyal: İlişkileri normalleştirme, kara ve tren yolu ulaşımını tekrar hayata geçirmeyi istişare etmeye hazırız

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Eylül 2021, 16:32
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Eylül 2021, 16:32

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri normalleştirme olasılığını gördüklerini söyledi. Paşinyan, Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek, kara ve tren yolu ulaşımını tekrar hayata geçirmek için istişare yapmaya hazır olduklarını gündeme getirdi.

Türkiye-Azerbaycan ilişkileri başta olmak üzere her fırsatta Türkiye rahatsızlığını dillendiren Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’dan dikkat çekici açıklamalar geldi. Paşinyan, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da hükumet toplantısında gündemdeki konulara ilişkin konuştu. Ermenistan Başbakanı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeye yönelik açıklamalar yaptığını söyleyerek, “Bu açıklamalarda Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri normalleştirme olasılığını görüyoruz. Türkiye ile ilişkileri normalleştirme, kara ve tren yolu ulaşımını tekrar hayata geçirmeyi istişare etmeye hazırız. Böyle bir görüşmeye hazırız ve bunu daha da genişletebiliriz.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE-ERMENİSTAN SINIRI

Türkiye’den karayolu ile Ermenistan’a geçişin olduğu tek ana yol Türkiye sınırları içerisinde Alican Sınır Kapısı ile son bulan ve Ermenistan devlet sınırları içerisinde başlayan M7 ile sağlanıyordu. Yine aynı sınır kapısından geçen 1953 yılından 1993 yılına kadar Akyaka Sınır Kapısı ile aktif olarak Demiryolu ile ulaşımına açıktı. Türkiye, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgal etmesi ve Birinci Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan ile olan ticari ve diplomatik ilişkilerini kesmiş aynı zamanda kara sınırlarını da 1993 yılından bu yana tek taraflı kapatmıştır. Türkiye; sınır kapısının açılması ve ikili ilişkilerin başlatılması için Ermenistan’dan sözde Ermeni soykırımı iddialarında ısrar etmesinden ve bu amaçla yürüttüğü kampanyalardan vazgeçmesini, işgal altındaki Karabağ topraklarından çekilmesini ve ortak sınırın çizildiği Kars Antlaşması ile Gümrü Anlaşması’nı tanımasını istemiştir.